BilimTeknoloji

Local Motors kapanıyor

San Francisco merkezli üç boyutlu baskı alanında uzmanlık gösteren Local Motor (LM) Industries otonom araç konusunda da yıllardır çalışmalar yapıyordu. Airbus, IBM üzere devlerle değerli iştirakleri olan Local Motors karanlığa gömüldü.

Local Motors neden kapandı?

15 yıllık bir mazisi olan Local Motors, Rally Fighter ismindeki ve topluluk oylarıyla tasarımı şekillenen bir yarış aracı ile ismini duyurmuştu. 30 adet üretilen bu aracın akabinde asıl ses getiren Olli toplu taşıma aracı sahneye çıktı. 

Olli firmanın 3D yazıcılar ile desteklediği bir üretimdi ve 12 kişi taşıyabiliyordu. Epey kompakt olan araç IBM Watson tarafından denetim edilmişti. Firma Olli 2.0 için bu yıl bir pilot program başlatmayı planlıyordu. 

Airbus için 3D baskı usulüyle Drone ve otonom araç üretmeyi de planlayan Local Motors ne yazık ki şok bir kararla operasyonlarını durdurma kararı aldı. Bilhassa Düzey 4 ve sonrası otonom sürüşler için gerekli olan sensör, sinyal işlemcisi üzere ünitelerin teknolojik açıdan şimdi istenen düzeye gelmemesi, ayrıyeten yaşanan stok meşakkatleri üzere sebepler çalışmaların önüne geçti. Firmanın önümüzdeki günlerde bir açıklama yapması bekleniyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu