Teknoloji

Dogecoin yaratıcısı ve Elon Musk, Metaverse ile alay etti!

Dünyanın en büyük memecoini olan Dogecoin, artık de Metaverse ile gündemde. Kripto paranın yaratıcılarından olan Shibetoshi Nakamoto, Metaverse hakkında alaycı bir tweet paylaştı. Elon Musk ise bu paylaşıma emoji ile karşılık verdi. Kısa müddette büyük beğeni toplayan paylaşım, herkesin Metaverse hakkında başının karışık olduğuna dikkat çekti.

Dogecoin yaratıcısı Metaverse ile alay etti

Dogecoin yaratıcısı Shibetoshi Nakamoto, Twitter paylaşımı ile başları karıştıran Metaverse yorumu yaptı. Metaverse hakkında heyecanlı olduğunu belirten Nakamoto, bunun sebebinin ise şimdi tanımlanmamış olmasına bağladı. Buna nazaran Nakamoto, Metaverse‘in istediğimiz her şey olabileceği halinde alaycı bir yorum yaptı.

Bu yoruma birkaç saat sonra Elon Musk, yalnızca gülmekten yerlere yatma emojisi ile karşılık verdi. Bu karşılık sonrası Shibetoshi Nakamoto‘nun paylaşımı 16 bin beğeninin üzerine çıktı. Bu eğlenceli paylaşım ve Elon Musk faktörüne karşın Dogecoin fiyatı yüzde altı paha kaybetti.

Olağan ki bu durum Bitcoin fiyatının 47 bin dolar hududunda dolaşmasından kaynaklı. Birkaç gün evvel 50 bin doları yine deneyen kripto para buradan tekrar satış gördü ve 46 bin bandına hakikat geriledi.

Metaverse trendi nasıl ortaya çıktı?

Facebook‘un şirket isminin Meta olarak değişmesi ve Mark Zuckerberg‘in Metaverse sunumunun yankıları devam ediyor. Bu yeni akım sonrasında birçok Metaverse temelli kripto para projeleri de büyük tırmanışa geçti. Bugün bu yükseliş trendi kırılmış olsa da, hala Metaverse projeleri büyük ilgi görüyor.


Zuckerberg’in yaptığı Metaverse sunumu, yeni bir trende neden oldu

Elon Musk daha evvel yaptığı bir paylaşımda bir simülasyonda yaşadığımızı düşündüğünü açıkladı. Bu manada Metaverse’in simülasyonun simülasyonu olduğunu düşünen iş insanı, bu bahiste enteresan fikirlere sahip. Metaverse ise uzun yıllardır bilimkurgu dünyasının kıymetli referanslarından biri.

Matrix sinemasında de insanlık, Elon Musk‘ın argüman ettiği üzere robotların denetim ettiği bir simülasyonda yaşıyor. Yeniden Black Mirror dizisi de birçok kısmında yakın gelecekte karşımıza çıkacak simülasyonlara yer verdi.

Metaverse projeleri şu an için gerçeklikten uzak olsa da, Epic Games‘in Unreal Engine 5 sunumu için hazırladığı Matrix Awekens demosu grafik dünyası için yeni bir gerçekliğin kapısını aralıyor. Çok daha az data yüküyle gerçekliğe ulaşan Unreal Engine 5, tahminen de Metaverse simülasyonları için yeni kapılar aralayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu