BilimTeknoloji

Denizlerin altı dev elektrik depolama tesislerine dönüşebilir

Ces 2022 İnovasyon mükafatını kazanan Ocean Grazer teşebbüsü fazla elektrik olduğunda atıl durumda kalan deniz üstü rüzgar türbinleri için uygulanabilir elektrik depolama teknolojisi geliştiriyor.

Temelleri 2014 yılında Hollanda Groningen üniversitesinde başlayan öykü 2020 ve 2021 yıllarında evvel su dolu maden alanında sonra bir deniz limanında yapılan testlerle performansını kanıtlayınca önemli manada ilgi çekmeyi başardı.

Günümüzde yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımı arttıkça düğmeye basarak elektrik üretimini arttırdığımız kömür santrallerinden; rüzgar yapıtsa, güneş çıkarsa modeline geçiş yaptığımız için ya çok fazla kapasite kurulmakta ya da makul fiyatlı ve sürdürülebilir güç depolamaya geçiş yapmamız gerekmekte.

Avrupa’da hür elektrik piyasası nedeniyle çok rüzgârlı günlerde şebekenin gereksiniminden fazla rüzgar gücü üretilebiliyor. Firmalar, aldıkları devlet takviyesi sayesinde birtakım durumlarda üstüne para bile ödeyebiliyor. Tabi bu durum çok tercih edilen bir senaryo değil.

Bu nedenle deniz rüzgar türbini tarlalarına yatırım yapan şirketler için epeyce faydalı gözüken bir teknoloji olan Ocean Battery, bilindik gereç ve hali hazırda ispatlanmış teknolojileri farklı bir mühendislikle tekrar bir ortaya getiriyor.

Deniz tabanı için üretilen prototip. Gerçeğinin 70 x 70 metre olması bekleniyor.

Firmanın tahlili aslında deniz tabanında bulunan su basıncını pompalı hidroelektrik santral üzere kullanmak olmuş. Güç deniz tabanının altında sert gereçten yapılan düşük basınçlı bir tatlı su depomuz ile deniz tabanına serilen balon gibisi esnek bir rezarvuar ortasında gidip gelmesi ile depolanıyor ve tekrar üretiliyor.

Elektrik fazlası olduğu durumda sert kısımdaki düşük basınç altındaki su üst deniz tabanının muazzam basıncına maruz kalan esnek yere basılıyor. Elektriğe muhtaçlık olduğunda vana açılarak tekrar suyun aşağı düşük basınçlı kısma yanlışsız süratle akması esnasında su türbini dönüyor ve elektrik gücü elde ediliyor.

Bir kimyasal batarya üzere vakitle kapasite azalması olmayan, yarı fiyatına mal olan sistem, %70-85 ortası elektrik depolama ve deşarj etme randımanına ulaşmayı planlıyor.

Her şey yolunda giderse ve yatırımcılar ilgi gösterip teknolojiyi ticari olarak kullanmak isterse 2023 yılında pilot projenin hayata geçebileceği düşünülmekte. Her bir modülümün 10 MWh olduğu depolama ünitesine konacak türbin ve pompaya nazaran şarj deşarj müddetleri 30 dk ile 4 saat ortasında değiştirilebiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Deniz tabanına elektrik depolama sistemi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu