Bilim

Çok ölçüde süt içerseniz ne olur? Olacaklar pek de iç açıcı değil…

Görünene nazaran artık doz aşımına sebep olabilen şeylerin ortasına sütü de ekleyebiliriz. Yeni bir makalede, 2012 yılındaki bir olay raporuna atıfta bulunuluyor 54 yaşındaki bir adamın birkaç gün içinde çok ölçüde inek sütü içtikten sonra kendini hastanede bulduğunu anlatıyor. Çok süt tüketimi, “sütlü” kan tedavi edilirken adamın ağır bakım ünitesinde birkaç gün geçirmesine sebep olmuş.

Hastanın, bir dizi şikayetle Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Maasstad Hastanesine geldiği bildiriliyor. Nefes darlığı ve çok terlemenin yanı sıra, çok susuzluk hissediyordu ve çok fazla idrar çıkarıyordu. Hastaneye yatırılmasından iki gün evvel, pratisyen tabibi tarafından hastaya tip 2 diyabet teşhisi koyulmuştu, lakin metformin tedavisi semptomlarını güzelleştirmedi.

Kalp atış suratı süratliydi, tansiyonu yüksekti ve glikoz düzeyleri (normal aralığa kıyasla) daha da yüksekti. Kan örnekleri alındığında, hekimler daha fazla sorun fark ettiler: Kanı süt üzere görünüyordu. Çok geçmeden beklenmedik bir açıklama bulundu.

Doktorları hadise raporunda, “Hastalık hikayesi, hastanın susuzluğunu gidermek için son iki gün boyunca günde yaklaşık 22 litre tam yağlı süt içtiğini ortaya çıkardı. Sütün besin kıymetine nazaran bu yalnızca iki günde 1.540 gram protein, 1.980 gram şeker ve 1.496 gram yağ demektir” yazıyordu.

Hasta, çok yüksek glikoz düzeyleri ve trigliseritleri (kanınızdaki bir çeşit yağ) göz önünde bulundurularak, değerli akut pankreatit geliştirme riski nedeniyle ağır bakıma nakledildi. Burada, plazma değişimi ve kısa tesirli insülin ile tedavi edildi ve (inanılmaz derecede ağrılı ve ekseriyetle hayatı tehdit eden) pankreatit başlangıcı muvaffakiyetle önlendi. Bir mühlet daha izlendikten sonra kanı kabul edilebilir düzeylere döndü ve insülin, metformin ve muhtemelen o kadar fazla süt içmemesi söylenmesini içeren “yaşam biçimi müdahaleleri” ile taburcu edildi.

Ekip, “Süt içmenin çoklukla sağlıklı olduğu kabul edilir” diyor ve kelamlarını “ancak bu olay raporunda, çok fazla süt içmenin önemli tesirleri olabileceği gösterildi. Bildiğimiz kadarıyla, bu kadar yüksek bir trigliserit düzeyi şimdiye kadar bildirilen en yüksek seviyelerden biri” halinde tamamlıyor.

Makale International Journal of Clinical Medicine (Uluslararası Klinik Tıp Dergisi) üzerinde yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu