BilimTeknoloji

Çinli üretici NIO, yeni modeli ET5 ile karşımızda: 1000 km’ye kadar menzil

Çinli elektrikli araç üreticisi NIO, eser gamına yeni bir model eklemeye hazırlanıyor. Şirket, kısa mühlet evvel yeni kompakt modeli NIO ET5‘in dijital gösterimini gerçekleştirdi.

NIO ET5 özellikleriyle neler sunuyor?

Gövde yapısı olarak bir liftback olarak tanımlayabileceğimiz yeni NIO ET5, şirketin daha büyük modeli ET7’nin altında konumlanacak. Arabanın uzunluğu 4790 mm, genişliği 1960 mm, yüksekliği 1499 mm, aks aralığı ise 2888 mm olarak açıklandı. Bu da rakiplerinden biri olan Tesla Model 3’ten biraz daha büyük olduğu manasına geliyor. NIO ET5’in hava sürtünme katsayısı da 0.24 Cd.

NIO ET5’te, toplamda 360 kW (483 hp) güç ve 700 Nm tork üreten iki elektrik motoru bulunuyor. Öndeki motor 150 kW, arkadakiyse 210 kW güç üretiyor. Yapılan açıklamaya nazaran araba, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Şirketin kendi bünyesinde geliştirdiği alüminyum dökümlü dört pistonlu fren kaliperlerini kullanan aracın 100-0 km/s fren aralığı de 33.9 metre.

Menzil kıymetlerine baktığımızda, NIO ET5’in versiyona nazaran 1000 kilometreye kadar sürüş menzili sunabildiğini görüyoruz. Elbette bu pahalar Çin’deki ölçümlere (CLTC) nazaran aktarılmış. 75 kWsa’lik standart batarya 550 kilometre menzil sunuyor. 100 kWsa’lik uzun menzilli batarya ile bu kıymet 700 kilometreye, 150 kWsa’lik ultra uzun menzilli batarya ile de 1000 kilometreye kadar çıkıyor.

NIO ET5’in dikkat çeken öbür özellikleri ortasında şirketin kendi otonom sürüş sistemi NIO Autonomous Driving (NAD), 33 tane yüksek performanslı sensörden oluşan NIO Aquila Harika Sensing sistemi ve NIO Adam Muhteşem Computing sistemi bulunuyor. Vakitle güncellenecek ve tam halini alacak bu özellikler ET5’in otoyol, kent için, park etme ve batarya değişimi üzere senaryolarda inançlı bir biçimde otonom sürüş tecrübesi sunmasını sağlayacak. Lakin 680 RMB (105 dolar) aylık abonelik fiyatı gerektirecek.

NIO ET5’in kabin tasarımı büyük oranda ET7 ile birebir. Bilgi-eğlence sisteminden 10.2 inçlik HDR gösterge ekranı ve merkezdeki büyük ekran sorumlu. Ayrıyeten artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojisine sahip PanoCinema isimli panoramik dijital kokpit özelliği de listede. Şirket bu özellik için NREAL ve Nolo isimli firmalarla ortak AR ve VR gözlükleri geliştirmiş. Ambiyans aydınlatması, Dolby Atmos 7.1.4 surround ses sistemi ve akıllı anahtar özellikleri de ismi geçen donanımlardan.

Yapılan açıklamaya nazaran NIO ET5, önümüzdeki yılın eylül ayında Çin’de satışa sunulacak. Fiyatı 328,000 RMB yani 51.500 dolar civarından başlayacak. Elbette bu fiyat sunulan teşviklerin düşülmemiş hali. NIO ET5’in Çin dışında satışa sunulup sunulmayacağı şimdi aşikâr değil. Lakin yapılan açıklamada Euro NCAP’ten beş yıldız alacak formda geliştirildiğinin altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu