Mobil

MIUI 13’te yer alacak yazı fontu ortaya çıktı

Milyonlarca insanın heyecanla beklediği MIUI 13 arayüzünü günler sonra tanıtacak olan Xiaomi, her geçen gün yeni ayrıntılar ile karşımıza çıkıyor. MIUI 12 tanıtıldıktan çabucak sonra gündeme gelen ve aylardır “Şu aygıt alacak! Şu özellik gelecek!” diyerek haberlerimize husus ettiğimiz arayüz, artık de varsayılan yazı fontu ile ortaya çıktı. MIUI 13’te yeni Mi Talih yazı fontu bulunacak.

28 Aralık tarihinde tanıtılması beklenen MIUI 13 arayüzü, yeni özelliklerin yanı sıra yeni yazı fontunu da karşımıza çıkartacak. MIUI 11‘den beri varsayılan olarak gelen Mi Lan Pro VF yazı tipinin ismini MIUI 12.5 ile Mi Baht yapan şirket, artık de Mi Talih‘i güncelliyor. Yeni font, daha yumuşatılmış karakterleri beraberinde getirecek.

Yeni Mi Baht ortaya çıktı

Ortaya çıkan imajlara nazaran daha çağdaş ve daha yumuşak sınırlara sahip olan yeni Mi Baht yazı fontu, iki özel karakteri de bünyesinde barındıracak. Xiaomi modellerinde Mi ve MIUI logoları yazı fontuna entegre edilecek. Bu da şirket logolarının klavyede yer alacağını ve istenilen yerlere “yazılabileceğini” gösteriyor.

MIUI 11 öncesinde Mi Lanting Pro isimli yazı fontunu telefonlarında bulunduran Xiaomi, yeni yazı tipinde kullanıcılara Google Baht ve OnePlus Slate‘i andırıyor. Lakin MIUI esintisi de bilhassa M harfi ve 3 sayısında hissediliyor. Bunların dışında şirket Mi Sans’in daha kalın bir versiyonunu da test etmeyi sürdürüyor. Mi Prototype 210317 isimli bu yazı fontu tasarım olarak Mi Baht ile tıpatıp birebir.

Aşağıdaki görselde yazı tiplerini karşılaştırabilirsiniz. Birinci sıradaki yazılar Xiaomi’nin şimdiki Mi Talih yazı fontuyla, ikinci sıradaki yeni gelecek Mi Talih ile, üçüncüsü ise Mi Prototype 210317 fontuyla yazılmış durumda.

Pekala siz MIUI 13’te neler bekliyorsunuz? Yazı fontu üzere ayrıntılar sizin için ne kadar kıymetli? Xiaomi’nin yeni Mi Sans’i nasıl olmuş? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu