BilimTeknoloji

‘Yarasa kanat’ sayesinde yerli İHA’ların performansı artacak

Baykar, TUSAŞ, STM üzere önde gelen Türk savunma sanayi firmaları tarafından geliştirilen insansız hava araçları (İHA), Türkiye’de ve yurt dışında misyonlarda faal bir formda kullanılıyor. Bu İHA’lara yeni kabiliyetlerin eklenmesi için üretici firmaların yanı sıra üniversitelerin çalışmaları sürüyor. Bir üniversite hocası, yarasalardan ilham alarak yeni bir kanat sistemi geliştirdi. Bu kanat sistemi sayesinde İHA’lar daha yüksek irtifalara çıkabilecek.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) öğretim üyeleri tarafından geliştirilen yeni kanat sistemi, yarasa kanatları benzeri esnekliğe ve aerodinamik yapıya sahip. Test çalışmaları için 50 santimetrelik prototip kanat geliştirildi. Geliştirilen prototip kanattan elde edilen bilgilere nazaran yeni kanat sistemi sayesinde İHA’ların taşıma kat sayısı yüzde 25 oranında artıracak ve yakıt sarfiyatında yüzde 10’lara kadar tasarruf sağlanacak.

Türkiye Uzay Ajansı ile SAHA İstanbul ortasında iş birliği

9 sa. evvel eklendi

Kanat sisteminin patent lisanslaması yapıldı. Şu an bu kanadın ticarileştirilmesi ve İHA kanatlarında kullanılabilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Yerli ve ulusal İHA’larda bu kanatları kullanmak istediklerinin altını çizen Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Güç Mühendisliği Kısmı Yenilenebilir Güç Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mustafa Serdar Genç, şöyle konuştu:

“Örneğin, 1000 feetlerde uçarken 1200-1300 feetlere rahatlıkla çıkmasını bekliyoruz. Bu kısmi esnek ve aerodinamik kanat bizim patentimizin ismi. Bu kanat vasıtasıyla bilhassa insansız hava aracının daha stabil uçmasını, titreşimi engellemeyi hedefliyoruz. Amacımız, bilhassa yerli ve ulusal insansız hava araçlarının üzerinde bunu kullanmak. Bunun için TAI ve Bayraktar ile görüşmeler yaptık ve yapıyoruz. Kendimizi onlara tanıtıyoruz. Saha ve uçuş testlerinin sonuçlarını aldıktan sonra temaslar kurmayı hedefliyoruz.”

Prof. Dr. Genç yaklaşık yüzde 25’lik irtifa artışından bahsediyor. Birebir oranda artış olursa Bayraktar TB2 ve Aksungur İHA’nın azamî irtifası 25 bin feet’ten 31 bin 250 feet’e çıkacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Yarasadan esinlenilerek İHA’lar için yeni kanat geliştirildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu