BilimTeknoloji

Çinli elektrikli araç markası Ora’ya dolandırıcılık suçlaması: Sebebi ‘farklı işlemci’

Çinli Great Wall Motors’un elektrikli araç markası Ora, geçtiğimiz yıl Good Cat isimli kompakt modelini tanıtmıştı. Kelam konusu modelin Çin’deki müşteri teslimatları başladı fakat araç sahipleri “yanlış işlemci” probleminden muzdarip.

Çin’deki kaynaklardan gelen bilgiye nazaran araç sahipleri, teslim edilen araçların beş yıllık Intel işlemciyle donatıldığını fark etmiş. Meğer ki tanıtımlarda sekiz çekirdekli Qualcomm işlemci bulunduğu belirtilmiş. Araç sahipleri, ortadaki fark nedeniyle kandırıldıklarını belirterek markaya dava açmayı düşündüklerini lisana getirmiş.

Dolandırıcılıkla suçlanan marka, şikayetçi olan müşterilere fiyatsız yazılım güncellemesi ve uygulama aboneliği üzere teklifler sunmuş. Lakin bunlar araçlarının yeni çiplerle donatılmasını, aksi halde fiyat iadesi ya da tazminat talep eden müşteriler için haliyle kâfi olmamış.

Araç sahipleri, eski işlemci nedeniyle multimedya sisteminin olması gerektiği üzere çalışmadığını, navigasyon sisteminin güncelleme takviyesinin bulunmadığını ve sesli asistanın sık sık arızalandığının altını çiziyor.

Ora, kelam konusu araçlarda tanıtımlarda yer alan Qualcomm işlemci yerine Intel işlemci bulunduğunu kabul etmiş ve “Tanıtım içeriğinin neden olduğu için Ora Good Cat sahiplerine derin özürlerimizi iletmek istiyoruz” açıklamasında bulunmuş. Açıklamanın devamında ise Intel çiplerini değiştirmenin sıkıntı olabileceği ve üretim kısıtlamaları nedeniyle yeni Good Cat modellerinin de Qualcomm çipine sahip olacağının garanti edilemediği tabir edilmiş.

Olayın peşini bırakmayan müşteriler bir hukuk ofisiyle görüşmüş ve dava açmaya hazırlanıyor. Hukuk ofisinin bahisle ilgili yorumu ise şöyle:

“Bu tipik bir tüketici dolandırıcılığı olayı. Araç konfigürasyon evraklarında, araçta bir Qualcomm işlemcinin bulunduğu açıkça yazılıydı. Fakat, teslimatlar yapıldıktan sonra araç sahipleri, araçların ilan edilenle uyumlu olmadığını keşfetti. Akıllı bir otomobilde kilit bir konfigürasyon olan çip tipinin reklamı, tüketicilerin satın alma kararlarını direkt etkiledi.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu