BilimTeknoloji

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü tablo fotoğrafı: Çözünürlük büyüleyici!

Hollanda Rijksmuseum’da sergilenen ve Rembrandt van Rijn tarafından 1642 yılında tamamlanan The Nigth Watch(Gece Devriyesi) tablosunun, ‘herhangi bir sanat yapıtının en büyük ve en detaylı fotoğrafı’ olarak tez edilen 717 gigapiksel imajı yayınlandı.

Fiyatsız olarak görüntülenebiliyor

Her piksel 5 mikrometre karelik bir alanı temsil ediyor ve bileşik imaj, 100 MP Hasselblad H6D 400 MS kamera ile çekilen 5,5 cm x 4,1 cm boyutlarında 8.439 başka fotoğraftan oluşuyor. Müze yetkilileri sonuç olarak 5,6 terabayt boyutunda 717 gigapiksel bir imaj elde ettiklerini söylüyor.

Her fotoğraf çekildikten sonra imajın renk ve sertliğini denetim etmek için bir hudut ağı ve tüm fotoğraflardan bileşik bir manzara oluşturmak için de bir yapay zeka kullanıldı. Yayınlanan en son görsel, fotoğraf yapılırken fırçanın darbelerinin oluşturduğu çatlaklara kadar derinlemesine bir bakış sunuyor.

2019 yılının yaz aylarında başlayan çalışma, özel tasarlanmış bir cam bir odada gerçekleştirildi bu sayede ziyaretçilerin de süreci takip etmeleri sağlandı.

Resmi gelecek kuşaklara mümkün olan en uygun ve en detaylı bir formda aktarabilmek için oluşturulan 717 gigapiksellik The Nigth Watch görseli Rijksmuseum’un web sitesinde fiyatsız olarak görüntülenebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu