Yapay Zeka

Opera, yapay zekayı da destekleyen yeni tarayıcısı Opera One’ı tanıttı

Opera, bu yıl içinde tüm platformlar için başlatmayı planladığı, büsbütün tekrar tasarlanmış tarayıcısının erken erişim sürümünü yayınladı. Opera One olarak isimlendirilen yeni sürüm, kenar çubuğunda ve adres çubuğunda gelecekte sunulacak üretken AI özellikleri ve uzantıları için bol ölçüde açık alan ile daha pak bir görünüm sağlamak emeliyle tasarlandı. Opera, “sekme adaları” olarak isimlendirdiği özellikleri içeren yeni bir küme özelliği aktifleştirmek için tarayıcı için yeni çok iş parçacıklı dizicileri ve yeni modüler tasarım unsurlarını kullandığını söylüyor.

Tarayıcı, insanların açtığı web sitelerini içeriklerine nazaran otomatik ve sezgisel olarak gruplama yeteneğine sahip. Örneğin, bir adada menüler ve restoran detayları içeren tüm sayfaları açarken bir başkasında Google Dokümanlar içeren tüm sekmeleri açacak. Bu yetenek sayesinde, baş karışıklığını azaltmak ve ister iş ister ferdî hedefler için olsun, vazifeler ortasında geçiş yapmayı kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Görünüşe nazaran Opera’nın araştırmalarında, kullanıcıların sahip oldukları sekme sayısından bunaldıklarını ve tarayıcılarının onlar için daha fazlasını yapmasını istedikleri bulundu. Opera, yeni güncellemeyi, bu probleme tahlil olarak sunuyor.

Tarayıcı kendi başına sekme adaları oluşturabilecek halde tasarlanırken, sayfaları kullanıcıların gruplamasına da imkan tanınıyor. Adalar ortasında sekmeleri sürükleyip bırakarak yahut “sekme adası oluştur” seçeneğine sağ tıklamadan evvel CTRL düğmesine basarak ve gruplandırılması istenen web sitelerine tıklayarak yeni bir ada oluşturmak mümkün. Opera, sekme adalarını açıkça ayırt edilebilen ada hudutları ve renk pazarları ile modüler tasarım stratejisinin birinci yinelemesi olarak görüyor ve bu yüzden gelecekte emsal dizaynlara sahip özellikler beklenebilir.

Opera One, sekme adalarının yanı sıra, varsayılan olarak aktifleştirilmiş ChatGPT, ChatSonic ve AI İstemleri ile birlikte sunuluyor. Şirket, Mart ayında yapay zeka sohbet botları için kenar çubuğu entegrasyonunu sunarak kullanıcıların bunları tarayıcıda farklı bir pencerede süratli bir biçimde başlatmasına imkan tanımıştı. AI İstemleri özelliği, insanların sohbet robotlarını sayfadaki metni dönüştürmek için kullanabilecekleri farklı yollar öneriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu