Oyun

Büyük Sürpriz: Microsoft, Activision Blizzard’ı Satın Aldığını Açıkladı!

Oyun dünyasının dev ismi Activision Blizzard için son aylar pek de âlâ geçmedi. İşyerinde suistimal tezleri, bayan düşmanı kültür ve daha fazlası nedeniyle son vakitlerde pek çok sorun yaşandı. Yayıncıya karşı birden fazla dava açıldı ve Temmuz 2021’den bu yana yaklaşık 40 çalışan şirketten ayrıldı. CEO Bobby Kotick ise, tüm bu tartışmaların merkezinde yer alan isim oldu.

Bugünse büyük bir sürpriz yaşandı; Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Gerekli onay gelene ve satın alma süreci tamamlanana kadar hem Microsoft hem de Activision başka farklı çalışmaya devam edecek. Lakin mutabakat yapıldıktan sonra Activision direkt Microsoft’a bağlanacak ve Phil Spencer’a emanet edilecek. Microsoft, Call of Duty, Candy Crush, Overwatch, Diablo ve Warcraft dahil olmak üzere Activision’ın tüm değerli markalarının sahibi haline gelecek.

Xbox şefi Phil Spencer, süreç hakkında şunları söyledi: “Her yerde oyuncular Activision Blizzard oyunlarını sever. Birlikte insanların istedikleri oyunları, neredeyse istedikleri her yerde oynayabilecekleri bir gelecek inşa edeceğiz.

Activision CEO’su Bobby Kotick ise, satın alma ile ilgili açıklamasında “30 yılı aşkın müddettir inanılmaz yetenekli takımlarımız en başarılı oyunlardan kimilerini geliştirdi. Activision Blizzard’ın birinci sınıf yeteneklerinin Microsoft’un teknolojisi, dağıtımı ve argümanlı vizyonu ile birleşimi, giderek daha rekabetçi bir dalda başarımızın devam etmesini sağlamaya yardımcı olacaktır” dedi.

Satın alma süreci her iki şirketin idare heyeti tarafından onaylanmış olsa da, mutabakatın niteliği, kıymeti ve potansiyel anti-tekel telaşları çabucak gerçekleşmesini engelliyor. Sürecin artık düzenleyici ve hissedar onayından geçmesi gerekiyor. Bununsa en erken 2023 mali yılının sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Şayet onay konusunda bir sorun yaşanmaza, sürecin oyun ortamını nasıl değiştireceğini görmek farklı olacak. Bilhassa de oyunların Xbox ve PC’ye özel olup olmayacağı, öbür bir deyişle PlayStation cephesini nelerin beklediği merak konusu. Microsoft, “Activision Blizzard oyunlarının çeşitli platformlarda oynandığını ve bu toplulukları ileriye taşımayı desteklemeye devam etmeyi planlıyoruz” halindeki açıklamasından öbür bir bilgiye sahip değiliz. Ancak Call of Duty üzere markaların PlayStation’ı dışarıda bırakması, pek çok şeyin değişmesi manasına gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu