Sosyal Medya

Twitter, temelsiz tweet’leri daha fazla ülkede denetleyecek!

Twitter, her geçen gün bünyesine yeni özellikler taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında ABD ve öteki birkaç ülkede bir özelliği kullanılır hale getirdi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, gerçek olmadığını düşündüğü temelsiz bilgi içeren tweet’leri bildirmeye davet ediyordu.

Artık ise şirket, testi genişlettikçe bu özelliği daha fazla pazara sunmaya başladı. İşte Twitter’ın temelsiz bilgi paylaşımlarının önüne geçmeye yönelik çalışmasının ayrıntıları…

3 milyon kullanıcı, temelsiz tweet rapor etti

Özellik, birinci çıktığında ABD, Avustralya ve Güney Kore’de mevcuttu. Artık ise Brezilya, İspanya ve Filipinler’deki kullanıcılar da temelsiz bilgi içeren tweet’leri rapor edebilecek. Türkiye’ye ne vakit geleceği ise şimdi bilinmiyor. Şirket, özellik birinci çıktığından beri 3 milyon kullanıcı tarafından rapor gönderildiğini açıkladı.

Özelliği kullanmak için kullanıcılar belli bir tweet’in sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye tıklamayıp “tweet’i bildir” seçeneğinden yanlış bilgiyi çarçabuk rapor edebilir. Seçeneklerden “Aldatıcı” (It’s misleading) şıkkını seçmeleri gerekiyor.

Twitter, daha evvel de rastgele bir kuralı ihlal eden tweet’i rapor etmek için bir yol sunuyordu. Lakin bunların ortasında aldatıcı bilgiler için bir seçenek bulunmuyordu. Bunun yerine tweet’in hangi kuralı ihlal ettiğini sormadan evvel “kuşkulu yahut spam” ya da “küfürlü yahut ziyanlı” seçenekleri ortasında seçim yapılması gerekiyor.

Artık siyasi hususlarda, Covid-19 hakkında ya da bunun üzere aldatıcı bilginin çabuk yayılabileceği ve insanları daha kolay etkileyebilecek hususlarda yanlış bir tweet paylaşıldığında beşerler rapor edebilecek. Bu raporlar, kelam konusu tweet’in sahibi olan hesabı direkt olarak kapatmasa da yetkililerin incelemesi ve denetlemesinin akabinde bir yaptırım uygulanıyor.

Twitter ayrıyeten, bu incelemelerin aşikâr bir sıralamaya sahip olduğunu da söyledi. Daha çok takipçisi olan ve daha geniş bir kitleye hitap eden hesaplar bu denetlemelerde öncelikli olacak. Böylelikle aldatıcı bilginin büyük kitlelere ulaşması daha kolay engellenebilecek. Şirketin tıpkı maksatla yürüttüğü Birdwatch isimli deneyi de hala test evresinde devam ediyor.

Sizler Twitter’ın temelsiz bilgi paylaşımları için getirdiği bu yeni rapor seçeneği hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu