Mobil

Büyük operatörlerden Apple’ın zımnilik özelliğine ortak reaksiyon

Apple, WWDC21 etkinliğinde iCloud Özel Geçişi özelliğini tanıttı. Şu anda iOS 15, iPadOS 15 ve macOS Monterey’de kullanılabilen lakin beta etabı hala devam eden Özel Geçiş; IP adresini ve Safari datalarını gizleyerek, kullanıcıların internette dolaşırken Apple dahil olmak üzere üçüncü taraf hizmetler tarafından takip edilmesini engelliyor.

Apple’ın paylaştığı bilgiye nazaran, iCloud Özel Geçişi’ni açtıktan sonra hangi web sitesine girdiğinizi ve internette yaptığınız aktiviteleri kimse takip edemeyecek. Fakat gelen raporlara nazaran bu özellik Avrupa merkezli kimi operatörlerin güzeline gitmedi. T-Mobile, Vodafone, Orange ve Telefonica, iCloud Özel Geçişi’ne karşı olduklarını lisana getiren bir açık mektuba imza attı.

“iCloud Özel Geçişi, Avrupa’nın dijital egemenliğini baltalayacak”

Avrupa’nın en büyük operatörlerinden T-Mobile, Vodafone, Orange ve Telefonica ortak mektupta, iCloud Özel Geçişi’nin çalışma mantığına vurgu yaptı. Özel Geçişin internet trafiğini şifreleyerek kullanıcıların kapalılığını müdafaayı amaçladığı, fakat operatörlerin kullanıcılara ilişkin hayati ağ bilgilerine ve metadata’lara da erişmesini engelleyeceği belirtildi.


iCloud Özel Geçişi şimdi beta kademesinde.

Avrupalı operatörler, iCloud Özel Geçişi fonksiyonunun uygulamaya konulması halinde, Avrupa’nın dijital egemenliğini baltalayacağını söz etti. Ayrıyeten, bu sistemin rakip şirketler için de tehlike arz edebileceği belirtilirken; operatörlerin telekomünikasyon ağlarını verimli bir halde yönetmelerini de olumsuz istikamette etkileyebileceği vurgulandı.

Dört büyük operatörün üst seviye yöneticilerinin imzasıyla yayınlanan mektupta, Apple’ın iCloud Özel Geçişi sisteminin, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Kelam konusu yasa, teknoloji şirketlerini ve dijital platformları katı kurallara tabi tutuyor. Kesimde haksız rekabete yol açmalarını engellemeyi amaçlıyor.


Çok sayıda kullanıcı, iCloud Özel Geçişi’ne operatör kaynaklı erişim sorunu yaşıyor.

Avrupa Birliği şimdi iCloud Özel Geçişi’nin Avrupa ülkelerinde durdurulmasına yol açacak bir karar almadı. Fakat kimi kullanıcılar, özelliğin operatörleri tarafından engellendiğini belirtti. Twitter’da paylaşılan ekran manzaralarında, “Özel Geçiş, mevcut hücresel planınız için kapatılmıştır” uyarısı alıyor.

Apple, özelliği Türkiye’de kapattı

Apple, iCloud Özel Geçişi’ni yasalar gereği Çin, Beyaz Rusya, Kolombiya, Mısır, Kazakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkmenistan, Uganda ve Filipinler’de sunamıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında ise bu ülkelerin ortasında Türkiye’yi de dahil etti.

Şu anda özelliğe Türkiye’den erişilmeye çalışıldığında desteklenmiyor yanlışı veriyor. Daha fazla bilgi kısmında ise “iCloud Özel Geçişi, mahallî kanunlar ve düzenlemeler gereği Türkiye bölgesinde kullanılamıyor.” uyarısı çıkıyor. Bir öteki iCloud+ özelliği olan “E-Postamı Gizle” ise Türkiye’de çalışmaya devam ediyor.

Pekala ya sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alana yazmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu