Mobil

Samsung Galaxy S22’nin fiyatları için makûs haber!

Samsung’un yeni kuşak amiral gemisi Galaxy S22 serisini tanıtacağı tarihe az vakit kaldı. Son sızıntılara nazaran 8 Şubat’ta gerçekleşmesi beklenen lansman öncesinde, akıllı telefonlarla alakalı bir sav ortaya çıktı.

Bilindiği üzere, Koronavirüs salgını dünyada teknolojiden otomotive her bölümde çip sorunu meydana getirdi. Akıllı telefonlarda, otomobillerde ve daha birçok teknolojik aygıtta kullanılan yongalara yönelik arz-talep istikrarı bozulurken; birtakım şirketler eser teslimatını bile geciktirmek zorunda kaldı. Samsung’u da etkileyen çip ezası Galaxy S22’de de tesirini gösterecek.

Samsung Galaxy S22, beklenenden ‘daha pahalı’ olacak

Güney Kore kaynaklı raporlara nazaran, Galaxy S22 serisinin başlangıç fiyatı Galaxy S21’e kıyasla daha değerli olacak. Salgın, teknoloji şirketlerinin tedarik zincirinin kıymetli ölçüde aksamasına sebep oldu. Bunun sonucu olarak, akıllı telefonların ekranında kullanılan entegre bileşenlerin fiyatları geçen yıldan bu yana yüzde 30-40 oranında artış gösterdi.


Galaxy S22 Ultra’nın en net imajı. Fotoğraf: Evan Blass

Güç idaresi bileşenlerinde ve imaj sensörü yongalarında da yüzde 10-15 oranında fiyat artışı oldu. Haliyle bu artış Samsung’a üretim maliyeti olarak geri dönecek. Bu da Galaxy S22 serisi başta olmak üzere şirketin 2021’de üreteceği eserlerin satış fiyatlarına yansıyacak. Savlara nazaran yeni amiral gemisinin başlangıç fiyatı 100 dolar daha değerli olacak.

Karşılaştırmak gerekirse: Samsung Galaxy S21, 799 dolar; Galaxy S21 Plus, 999 dolar; Galaxy S21 Ultra, 1.199 dolar başlangıç fiyatı ile satışa çıkmıştı. En az 100 dolar fark koyulduğunda Galaxy S22’nin 899 dolara, Galaxy S22 Ultra’nın 1.299 dolara satışa sunulacağı iddia ediliyor. Olağan Samsung’un Türkiye’de nasıl bir fiyatlandırma yapacağını şimdi bilmiyoruz.

Serinin tamamı Qualcomm işlemciyle çıkabilir

Güney Koreli şirket, amiral gemisi telefonlarında her yıl iki işlemciye yer veriyor. ABD pazarında Qualcomm’un Snapdragon serisini kullanırken, Türkiye dahil Avrupa ve öbür bölgelerde kendi üretimi olan Exynos işlemcileri tercih ediyor. Lakin bu yıl Samsung, yeni kuşak Exynos 2200 yonga setini tanıtacağı 11 Ocak tarihli aktifliği birdenbire iptal etti.

Şirket iptalin sebebini ise açıklamadı. Lakin argümanlara nazaran Samsung, Exynos 2200’de yaşanan önemli ısınma problemlerini çözemedi ve işlemciyi aktifliğe yetiştiremedi. Bu nedenle Galaxy S22 serisiyle bir arada yıllardır devam eden geleneğin bozulacağı ve Samsung’un bu sefer amiral gemisini tüm dünyada Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ile satışa sunacağı konuşuluyor.

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Galaxy S22 serisi yalnızca Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile çıkar mı? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu