Mobil

Apple Store’lar için tasarlanan yeni güvenlik tedbirleri hırsızları durdurabilir

Apple, perakende mağazalarında sergilenen teşhir eserlerinin çalınmasını engellemek ve soygun teşebbüsünü önlemek için yeni güvenlik tedbirleri almayı düşünüyor. Şirketin bu bahisle ilgili planları, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) sunulan “Eser Teşhir Sistemi” başlıklı bir patentte ortaya çıktı.

Kelam konusu patent iPhone, iPad ve Apple Watch üzere eserlerin güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmış sistemi ayrıntılandırıyor. Temelinde şu anda mağazalarda yaygın olarak kullanılan fizikî güvenlik tedbirini güzelleştirdiğini söyleyebiliriz. Apple hali hazırda teşhir eserlerinde kullanılan kablolu muhafaza sistemini daha düzgün hale getirmeyi hedefliyor.

Temas daha sağlam

Şirket, estetik açıdan daha güzel görünmesini sağlamak için teşhir aygıtına bağlı kabloları standın içine gizlemeyi düşünmüş. Ayrıyeten demo aygıtların stand ile irtibatı şu anda Apple Store’larda kullanılanlardan çok aha sağlam. Yani hırsızların teşhir eserlerini sökmesini çok daha güç hale getirmeyi ve böylelikle soygun teşebbüslerini caydırmayı amaçlıyor.

Apple kimi mağazalarında müdafaa kablolarını kaldırmayı denedi lakin şirket son yıllarda çok sayıda yağmalama ve hırsızlık teşebbüslerine maruz kaldı. Apple Store’lardan çalınan aygıtlar esasen otomatik olarak kayıp moduna geçiyor ve aygıt kullanılamaz hale geliyor lakin bu kâfi olmadı. Şirket hala hırsızlıkları önlemenin yollarını arıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu