Donanım

Omicron kısıtlamaları Samsung’u vurdu

Dünyada çok süratli yayılan Omicron varyantı tekrar kapanmalara dönülmesine neden oldu. Global çip krizinin çıkış noktası olan kapanmaların tekrar gelmesi telaş yarattı. Bilhassa Asya ülkelerinde salgın telaşı artıyor. 

Samsung’u kapanma vurdu

NAND yonga üretiminin yüzde 40’ını Çin Xian bölgesinde yapan Samsung, COVID-19 olaylarının artması ile kasvete girdi. Bölgede idare tarafından katı kapanma önlemlerinin uygulanması üretimi de olumsuz etkiliyor. 

Katı kapanma önlemi her konuttan yalnızca bir kişinin iki günde bir dışarı çıkarak acil muhtaçlıkları gidermesini kapsıyor. Samsung tesisleri de bu nedenle en üst ikaz düzeyi olan Acil Durum moduna geçti. Küresel NAND üretiminin yüzde 15’ini karşılayan Samsung Xian tesisleri ayrıyeten SSD oluştururken istiflenen yüksek katmanlı 3D NAND modüllerini üretiyor. 

Samsung haricinde PTI ve Micron da bu bölgede üretim yapıyor. Yani SSD dalı açısından haberler iç açıcı değil. Olağanda SSD fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık süreçte yüzde 10-15 düşmesi bekleniyordu lakin kapanmanın  süresine bağlı olarak bu yüzde azalabilir yahut hiç gerçekleşmeyebilir. Yani güzele gitmesi beklenirken yonga kesiminin durumu daha da berbata gidiyor üzere. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu