Teknoloji

Bill Gates, Elon Musk ve Jeff Bezos Üzere İsimlerle Uzay Yarışına Girecek mi

Bill Gates bugüne dek milyarder isimlerin girdiği uzay yarışında hiç görünmedi, görünmeye de pek niyeti yok. Diğer bir deyişle Gates’in planları ortasında, Uzay odaklı bir şirket kurmak yahut şahsen uzaya gitmek üzere bir şey yok.

Elon Musk, SpaceX’in CEO’su ve kurucusu. Amazon ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos kısa bir müddetliğine uzaya gitti geldi, Virgin Galactic’ten Richard Branson ise Bezos’u uzayda dokuz gün farkla “yendi”. Lakin Gates, kısa müddet evvel CNN’e, yıldızlara ulaşmaktan çok, burada Dünya’daki hastalıkları ortadan kaldırmak için çalışmakla ilgilendiğini söyledi.

Microsoft’un ve Bill and Melinda Gates Vakfı’nın kurucu ortağı Gates, Becky Anderson’a verdiği bir röportajda, “Uzay yarışı, ticari bir pazar” dedi ve devam etti: “Afrika’nın yeterli bir internet temasına sahip olması çok yeterli olur. Tarım ve iklim değişikliği ile ilgili neler olup bittiğini görmek için müşahede uyduları da kusursuz. Yani ticari ancak yararlı sonuçları da oluyor. Benim odağım ise, sıtma ve veremin Dünya’dan kazınması ve bu hastalıkların pençesindeki ülkelerin rahat bir nefes alması.

Gates uzun vakittir diğer bir hastalığa da gözünü dikmiş durumda: Çocuk felci. 2022 için bir dilek hakkı olsa, onu bu sinsi hastalığı ortadan kaldırmak için kullanacağını söylüyor: “Bu benim için çok kıymetli bir çaba. Afganistan istikrarlı kalabilirse, sonunda yırtıcı çocuk felcini sıfıra indireceğiz üzere görünüyor. Ve 20 yılı aşkın bir müddettir bunun üzerinde çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu