Donanım

ASUS, RTX 3050 ekran kartlarını duyurdu

Gerek ürettiği aygıtlarla gerekse donanım tarafındaki adımlarıyla oyuncuların en beğenilen isimlerinden olan Asus, yeni RTX 3050 serisini duyurdu. CES 2022 etkinliğinde yeni eserler tanıtan ve yeni yıla süratli bir giriş yapan Tayvanlı üretici, yeni ekran kartlarıyla her telden kullanıcıya hitap etmek istiyor.

NVIDIA’nin yeni RTX 30 serisinin varyasyonlarını fuarda karşımıza çıkartan Asus, totalde 5 RTX 3050 modeliyle geniş kitlelere hitap edecek. Son derece güçlü olan bu ekran kartları, NVIDIA Ampere mimarisini daha geniş kitlelere ulaştırarak oyun tecrübe standartlarını üstlere taşıyacak.

ROG Strix GeForce RTX 3050 ve ROG Stix GeForce RTX 3050 OC Edition

Şirketin tanıttığı birinci ekran kartı ROG Strix GeForce RTX 3050 olarak isimlendiriliyor. RTX teknolojisine giriş yapmak isteyenler için duyurulan bu serideki birinci model Asus’un oyuncu markası ROG’un ismini taşıyor. 8GB VRAM’e sahip olan bu ekran kartında 2x HDMl 2.1 portu, 3x DisplayPort 1.4a portu ve PCle 4.0 arayüzü bulunuyor.


ROG Strix RTX 3050

Üçüncü nesil Tensor çekirdeği ile gelen ekran kartında DLSS üzere yapay zeka takviyeli performans teknolojilerine de yer veriliyor. Bunun yanı sıra Asus, ekran kartının OverClock’lu versiyonunu da başka bir aygıt olarak satışa sunuyor. Bu ekran kartında da üstteki özelliklerin hepsi olurken, OC ile orantılı olarak frekans suratında farklılık gözlemleniyor. Fakat Asus, OC Edition’un frekans ayrıntılarını ve farklarını şimdi açıklamadı.

Asus Dual GeForce RTX 3050 ve Asus Dual GeForce RTX 3050 OC Edition

Tekrar Asus Ampere mimarisi ile gelen Dual GeForce RTX 3050 ekran kartı daha küçük kasalar için tasarlanmış durumda. ROG Strix’in üç fanlı yapısı, onu küçük kasalar için kullanılamaz hale getiriyordu. Bu duruma karşılık microATX yahut Mini-ITX üzere kasalar için tasarlanan çift fanlı Dual RTX 3050 ve 3050 OC Edition, bu teknolojiyi her telden beşere sunabilmiş oluyor.


Dual RTX 3050

8GB VRAM ile birlikte gelen Dual GeForce RTX 3050 ailesi, 2x HDMl 2.1 portu, 3x DisplayPort 1.4a portu ve PCle 4.0 arayüzü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. OC Edition sürümü de birebir donanımla gelirken, aygıtlar ortasındaki performans farkı şimdi açıklanmış değil.

Asus Phoenix GeForce RTX 3050

Asus’un yeni RTX 3050 serisindeki son ve en küçük aygıt Phoenix GeForce RTX 3050 oluyor. Tek başına gelen bu model, ROG Strix’in üç fanla ve Dual’in çift fanla çalıştırdığı RTX 3050 teknolojisini tek fanla kullanıcılara sunuyor. Üzerinde özel kollayıcı kaplama bulunan ekran kartı, nem, toz ve kir sebebiyle oluşabilecek kısa devrelerin önüne geçebiliyor.


Phoenix RTX 3050

8GB VRAM ile birlikte gelen bu model, üstteki aygıtlarla tıpkı portlara ve güce sahip. Ayrıyeten bu ekran kartının OC Edition versiyonu bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu