Donanım

Asus, problemli anakartlarını toplatıyor! İşte ayrıntılar

Kimi yabancı forum sitelerinde Asus ROG Maximus anakartlar ile ilgili sorun yaşandığı konuşuluyor. Husus hakkında açıklama yapmaktan kaçınan Asus, nihayet ROG Maximus Z690 Hero anakartların üretim esnasında sorun oluştuğunu kabul etti.

Kullanıcılar tarafından paylaşılan anakart içeriklerinden sonra Tom’s Hardware, açıklama yapması için Asus’a ulaştı. Üretim sorunu ile ilgili açıklama yapan şirket, metin yayınladı.

Asus ROG Maximus Z690 Hero anakart, kapasitör sorunu ile gündemde

28 Aralık’ta kimi Kuzey Amerika kullanıcıları tarafından raporlanan sorun, birtakım anakart komponentlerinin yandığını gözler önüne serdi. 90MB18E0-MVAAY0 modül numarasına ve MA, MB yahut MC ile başlayan seri numarasına ilişkin kartların bu durumdan etkilenebileceğini belirten Intel, tedarikçiler ile irtibatta olduğunu açıkladı.

Değişim süreci için ilgili devlet kurumları ile birlikte çalışacaklarının altını çizen Asus, kullanıcıların rastgele bir sorun yaşaması halinde müşteri hizmetleriyle bağlantıya geçmesi gerektiğini belirtti.

ABD pazarındaki fiyatı yaklaşık 600 dolar olan ROG Maximus Z690 anakart, üst segment modeller ortasında yer alıyor. Resmi Asus forumu ve Reddit platformunda kullanıcıların yanık konusu ile karşılaştığı belirtiliyor.

Şirketin yayınladığı metin ise şu formda;

“Asus, kendini en kaliteli eserleri üretmeye adamış bir şirkettir. Kıymetli müşterilerimizden gelen tüm geri dönüşleri ciddiye alıyoruz. Yakın vakitte ROG Maximus Z690 Hero anakartı ile ilgili sorun yaşandığına dair geri dönüş aldık. Devam eden araştırmamızda, üretim sınırlarından birindeki sürecin bellek kapasitörü sıkıntısına sebep olduğunu tespit ettik. Ön araştırmamız sonucunda bu sorunun 53 numaralı yanılgı kodu ve anakart bileşenlerinin hasar görmesi ile sonuçlandığını gözlemledik. Bu sıkıntıdan 2021 yılında üretilen, 90MB18E0-MVAAY0 modül numarasına ve MA, MB yahut MC ile başlayan seri numarasına sahip kartlar etkilenebilir. Eser ambalajına bakarak modül numaranızı denetim edebilirsiniz.”

Uzmanlar, kullanıcıların model numarasını denetim etmesini ve muhtemel yangın sorunlarının önüne geçmek için değişim süreci başlayana dek anakartlarını kullanmamasını tavsiye ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu