Bilim

Aşı Karşılarından Yeni Teklif: “COVID-19’a Karşı Kendi İdrarınızı İçin”

Görünene nazaran aşı terslerinin kendilerini COVID-19’dan korumak için bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar dışında, sözün tam manasıyla garip tahlilleri de var. Hidroksiklorokin evresini atlattık, Ivermectin onaylarına katlandık ve hatta hepimizin çamaşır suyu içmemiz gerektiği teklifinden de sağ çıkmayı başardık. Şimdi ise kısım sonu canavarı olabilecek yeni bir tez ile karşı karşıyayız.

Aşı Polisi” web sitesini yöneten önde gelen bir aşı aksisi, COVID-19’a karşı korunmak için “idrar tedavisinin” yararlarını savunuyor. Muhtemelen bu tedavinin farkında olmayarak hayatına memnun bir biçimde devam edenler için belirtmek gerekirse, idrar tedavisi kendi idrarınızı içmek manasına geliyor.

O vakitten beri Twitter’da paylaşılan ve Telegram’da yayınlanan bir görüntüde Christopher Key, “İlah bize gereksinimimiz olan her şeyi verdi” diyor ve COVID-19’un “panzehiri”nin idrar tedavisi olduğunu tez ediyor.

Keys, çok sayıda yayınlanmış makalenin en sonunda bu alışılmışın dışında tedavinin yararlarına ulaştığını sav ederek, aşılı bireylerde bile idrarın tahlil olduğunu söylüyor. Olağan ki bu araştırmalar için muhakkak bir kaynak gösterilmiyor.

Daha sonra, idrar içmek için araştırmaların tam olarak beklediğiniz kalitede olmadığını belirterek, “burada randomize, çift kör, plasebo bir çalışma yapmak güç” diye devam ediyor, lakin hepimizin “kendi araştırmamızı yapmamız” gerektiğini söylüyor.

Şu anda, idrar tedavisinin rastgele bir kozmetik yahut tıbbi sorun için faydalı tesirleri olduğunu gösteren hiçbir bilimsel ispat yok. İçeriği NASA tarafından 1971 yılında tanımlanan idrar, az ölçüde üre, klorür, sodyum, potasyum ve öbür çözünmüş iyonlar ile birlikte yüzde 95 sudan oluşuyor.

İdrar, uzun bir vakittir kelamda bilimsel kuruluşlar tarafından çabucak hemen her şeyin tedavisi olarak lanse ediliyor; Çin İdrar Tedavisi Derneği (yasadışı bir örgüt olarak listelenmiştir) idrarın kanseri ve hatta kelliği tedavi ettiğini öne sürüyor ve binlerce üyesinin tuvaletten su içtiğini tez ediyor.

Gerçekte, idrar tüketimi – bilhassa de ilaç kullanıyorsanız – bedeninizin atmak istediği bir dizi toksin ve patojeni sisteminize geri getiriyor ve idrar aslında steril bir sıvı değil. Bu nedenle, Christopher Key’in idrarın COVID-19’un mucizevi bir panzehri olduğunu bulan son derece önemli bir araştırma yapmadığı sürece, şunu söylemek inançlı: Lütfen kendi idrarınızı içmeyin. Akşam yemeğini kendi çöp kutunuzdan yememeniz üzere, bedenin bu unsurları bir sebepten ötürü dışarı attığını düşünün ve COVID-19’a karşı kanıtlanmış öteki hami tedbirlerden rastgele birine dönün: aşı olun, maske takın yahut toplumsal araya uyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu