Bilim

Sıra Dışı Uçan Araç Jetson One, Uçmaya Hazır!

Startup şirketi Jetson, bir Star Wars Stormtrooper’ının kullanabileceği bir aracı andıran elektrikli şahsî uçan aracıyla ulaşımda ihtilal yapmak istiyor. Bunu yaparken, iklim krizini çözmeye çalışmadığını söylüyor ve sadece eğlenmenizi istiyor.

Firmanın kurucuları Peter Ternström ve Tomasz Patan, Jetson One‘larının görüntülerini YouTube’da birinci olarak 2019 yılında, aracı geliştirme başladıktan iki yıl sonra yayınlamaya başladılar. Lakin geçtiğimiz yılın sonlarında resmi lansman görüntülerini yayınlayana kadar beşerler tarafından çok fark edilmedi. Kuruculardan Ternström, lansmandan bu yana 92.000 dolar değerinde, 163 ön sipariş aldıklarını söylüyor.

Jetson’ın söylediğine nazaran sekiz elektrik motoruyla çalışan araç 20 dakika boyunca uçabiliyor. Ternström, uçuş tecrübesine gerek olmadığını söylüyor: “Rastgele birini Jetson’a koyabileceğimize ve onlara beş dakika içinde uçmayı öğretebileceğimize eminiz. Ayrıyeten ABD Federal Havacılık Yönetimi kurallarına nazaran, 250 pounddan (yaklaşık 115kg) daha hafif ve saatte 55 deniz milinden (yaklaşık 100km) daha az bir azami sürate sahip olduğundan ötürü Jetson’u uçurmak için pilot lisansı gerekmeyecek.

Jetson, Jetson One’ın teslimatlarının 2023 yılında teslim edilmesini hedefliyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu