Yapay Zeka

ChatGPT, GPT-5’in gelmesiyle birlikte “insan olmaya” daha da yaklaşacak

Birkaç hafta evvel ChatGPT, GPT-4 ile birlikte büyük bir güncelleme aldı ve yapay zeka sohbet botu etkileyici ek yetenekler kazandı. OpenAI, şimdiden ChatGPT için bir sonraki büyük yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyor ve GPT-5’in bu kış sunulacağı bildiriliyor. Şayet GPT-5’in yetenekleri hakkında söylenenler doğruysa Open AI, ChatGPT için çok kıymetli bir dönüm noktasına ulaşmak üzere olabilir. Üretken yapay zeka, GPT-5 yükseltmesinden sonra yapay genel zekaya (AGI) ulaştığında bir beşerden ayırt edilemez hale gelebilir.

AGI’nin neler yapabileceğini anlayamadığımız için bu muvaffakiyet hem inanılmaz derecede heyecan verici, hem de korkutucu olabilir. GPT-5, ChatGPT’yi bir beşerden ayırt edilemez hale getirse bile, insan zihninin data sürece ve içerik oluşturma yeteneklerinin üzerine geçecektir.

  • ChatGPT nedir? ChatGPT nasıl kullanılır?

GPT-4 güncellemesi, ChatGPT’ye evvelki sürüme nazaran muazzam yeni güçler vererek, sohbet botunu daha da yeterli bir araç haline getirdi. Üretken yapay zeka, çok modlu girişi destekliyor. Yani, bir karşılık oluşturmak için onu metin ve fotoğraflar aracılığıyla besleyebilirsiniz. Ayrıyeten birden çok lisanı destekliyor ve eklentiler aracılığıyla canlı internete de bağlanabiliyor.

Bunların yanı sıra GPT-4, evvelki sürümün yeteneklerini aşarak birçok imtihanı büyük muvaffakiyetle geçebiliyor.

Geliştirici Siqi Chen, Twitter’da GPT-5’in eğitiminin bu Aralık ayında tamamlanacağını öğrendiğini söyledi. Geliştirici, “OpenAI, AGI’ya ulaşmasını bekliyor” diye yazdı ve devam etti: “Bu, AGI’ye nitekim ulaşıp ulaşmadığını hararetle tartışacağımız manasına geliyor. Bu da ulaşacak demektir.

Yapay zeka AGI’ye ulaştığında, kavramları ve misyonları manaya konusunda bir beşere benzeyecek. Yani, bir insan üzere akıl yürütebilecek ve GPT-5 güncellemesinin akabinde ChatGPT ile sohbet etmek, bir beşerle konuşmaya benzeyecek.

ChatGPT’yi karşılaştırabileceğimiz bir AGI modelimiz olmadığından ötürü şimdilik bunların tamamı yalnızca spekülasyon olarak kalıyor. Yazılım güncellemesi hazır olmadan, OpenAI’nin GPT-5 yeteneklerini göstermesi yahut bunların tartışılması için çok erken olacaktır.

GPT-5, AGI’ye ulaşıp ulaşmamasından bağımsız olarak, zati hayli etkileyici bir ChatGPT yükseltmesi olan GPT-4’ten daha uygun özellikler sunacak. Şu anda bu özelliklerin ne olduğunu bilemesek de, en azından daha fazla sorgu girme yolu ve daha süratli sonuç bulmak üzere temel yetenekleri kapsayacağı varsayım edilebilir. Ayrıyeten GPT-5, daha uygun kod yazmak üzere daha da karmaşık misyonlarda yardımcı olabilir.

Ancak şu anda bu yeteneklerin tamamı yalnızca spekülasyon. ChatGPT gelişerek AGI’ye yaklaşırken, bu gelişimin olumsuz sonuçlarının ne olabileceği de kıymetli bir kaygı kaynağı oluyor. ChatGPT’nin AGI’ya ulaşmasının olumlu yanları olacağı kesin olsa da, olumsuz tesirlerini tam olarak varsayım edemiyoruz. Geliştiricilere yazılan 1.000 imzalı açık mektup da bunun en hoş delillerinden biri.

Şimdilik AI’nın yükselerek insanlığın denetimini devralmak üzere olduğu bir bilim kurgu sinemasında olduğumuza dair bir işaret olmadığı için, şimdi panik yapmaya da gerek yok. Lakin AI’nın yükselişi Europol de dahil olmak üzere pek çok kuruluşu endişelendirmeye başladı. Hatalılar, maksatlarına ulaşmak için AGI’ye ulaşmamış ChatGPT sürümünün güçlerini zati kullanabiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu