İnternet

World Wide Web’in Babası, İnternetin Geldiği Noktadan Rahatsız!

World Wide Web’in mucidi Sir Tim Berners-Lee, internetin olması gerekenden çok farklı bir noktada olduğuna ve bunun için yeni yaklaşımların devreye girmesi gerektiğine dikkat çekti. Fujitsu tarafından düzenlenen ActivateNow Tepesi‘nde Fujitsu CTO’su Vivek Mahajan ile konuşan Berners-Lee, Web’in yepyeni odağından uzaklaştığını öne sürdü: “Web’in her şey ve herkes için olması gerektiğini düşünüyordum. Bilgisayardan, ağdan ve lisandan bağımsız olması sahiden kıymetliydi. Lakin kullanıcıların sahiden faydalı ve yapan bir web’e sahip olduğundan emin olmamız gerekiyor, ve düzeltmemiz gereken birçok şey var.

Berners-Lee, bu problemlere tahlilin, kullanıcılara kendi özel bilgilerine kimlerin erişim müsaadesi verildiği konusunda detaylı denetim sunan, Solid Pods olarak isimlendirilen merkezi olmayan bilgi depoları olduğunu söylüyor. Bu emelle kurduğu şirketi Inrupt, hükümetler ve özel şirketlerle işbirliği yaparak Solid Pods bilgi merkezlerine erişimi genişletmeyi ve karşılıklı inanç temelinde iştirakler kurmayı hedefliyor.

Berners-Lee, ülkü bir dünyada bireyin halka açık bilgilerden tıbbi sonuçlar üzere özel bilgilere kadar uzanan tüm bilgi spektrumunu istediği üzere kullanma ve hangi dataların paylaşıldığını denetim etme gücüne sahip olması gerektiğini söylüyor. Tıpkı vakitte akıllı telefon, tablet ve başka aygıtların onları yahut üzerlerindeki işletim sistemini üreten firmalara değil, sahiplerine hizmet etmesi gerektiğini belirtiyor: “Bir aygıta kimin için çalıştığını sorduğunuzda, yanıt şu olmamalıdır: Sizi öbür türlü satın almayacağınız şeyleri satın almak için tuzağa düşürmek için elde edebileceği tüm dataları sizden sağan büyük bir şirket’.”

Berners-Lee son olarak, “İnternette alış veriş yaparken yahut günümüzü nasıl geçireceğimizi planlarken bunu yaptığımız araç, sahibinin çıkarlarını önde tutarak tekliflerde bulunmalı. Teknolojimiz, ferdî kullanımı hedefliyor” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu