İnternet

Wi-Fi 6, 2022’de 5G’yi Sollayacak! Pekala, Nasıl?

Deloitte’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) bölümlerine ait kestirimlerini paylaştığı TMT Öngörüleri 2022 raporu açıklandı. Rapora nazaran 5G teknolojisi son devirde kamuoyunun gündeminde daha sık yer alsa da Wi-Fi 6 teknolojisiyle donatılmış aygıtların satışı, önümüzdeki birkaç sene içinde 5G uyumlu aygıtları geride bırakacak. Deloitte’un iddialarına nazaran 2022’de 5G uyumlu aygıtlar pazarda 1,5 milyar dolarlık hacme ulaşacak, Wi-Fi 6 teknolojili aygıtların satışı ise 2,5 milyar adedi geçecek.

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sanayisi Önderi Metin Aslantaş, fiber şebekesi üzerinden ultra yüksek ilişki suratları sunulmasına imkân tanıyan Wi-Fi 6 teknolojisinin mevcut teknolojilere nazaran daha geniş kapsama imkânı sunduğunu hatırlattı. Meskenlerde duvarlardan kaynaklanan kapsama meselelerini da çözen Wi-Fi 6 teknolojisinin ileri kablosuz tahliller alanında 5G’nin değerli bir ortağı olacağını vurgulayan Aslantaş, “Wi-Fi 6 yakın gelecekte, yeni jenerasyon irtibat üzerinde hizmet sunan firmalara büyük yararlar sağlayacak” diye konuştu.

Rapordan öne çıkan birtakım satırbaşları şöyle:

  • Deloitte’un 2021 Global Gelişmiş Kablosuz Temas Araştırmasına katılan 437 network yöneticisinin yüzde 45’i, firmalarının Wi-Fi 6 ve 5G teknolojilerini test ettiğini ya da kullandığını söyledi.
  • İştirakçilerin yüzde 98’i, firmalarının gelecek üç yılda her iki teknolojiyi de kullanmayı öngördüğünü söyledi.
  • Her 10 yöneticiden sekizi, gelişmiş kablosuz teknolojilerin iş yapış biçimlerini, müşteriyle olan etkileşimlerini, eser geliştirme ve iş modellerini kökten değiştireceğine inanıyor.
  • İştirakçilerin yüzde 65’i Wi-Fi 6’nın 2023’e kadar en değerli birinci üç kablosuz teknoloji ortasında yer alacağını öngörüyor. Bu oran 5G’de yüzde 76 düzeyinde.
  • Yöneticiler, gelecek beş yılda gelişecek altyapı ve uyumlu aygıt sayısındaki artışla birlikte her iki teknolojinin de hayatımızda daha kıymetli bir pozisyona yerleşeceği görüşünde.
  • Rapora nazaran Wi-Fi 6 ile 5G teknolojisi ortasındaki kullanım farkı maliyetten kaynaklanıyor. Wi-Fi 6 teknolojisiyle donatılmış aygıtlar 5G uyumlu aygıtlara nazaran daha ucuz, ayrıyeten bu aygıtlar 5G uyumlu aygıtların bilakis fiyatsız ve lisansız spektrum üzerinden çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu