Mobil

Akıllı telefonunuzu neden bir otelde yahut havaalanında şarj etmemelisiniz?

Havaalanı üzere yerlerde herkesin kullanımı için USB girişleri vardır ve bu girişleri telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Lakin FBI’a nazaran bunu mutlaka yapmamalısınız.

Uyarı geçtiğimiz hafta FBI’ın Denver saha ofisinden geldi. Ofis, yalnızca Denver’da yaşayanları değil, tüm gezginleri havaalanları, oteller ya da pazar yerleri üzere kamusal alanlardaki ücretsiz şarj istasyonlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor: “Havaalanlarında, otellerde yahut alışveriş merkezlerinde ücretsiz şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Berbat niyetli bireyler, aygıtlara makûs gayeli yazılım ve izleme yazılımı yerleştirmek için genel USB ilişki noktalarını kullanmanın yollarını buldular. Kendi şarj aygıtınızı ve USB kablonuzu taşıyın ve bir elektrik prizi kullanın.”

FBI burada “juice jacking” ismi verilen bir hücum tipinden bahsediyor: Makûs niyetli şahıslar halka açık şarj aygıtlarına kötü maksatlı yazılım bulaştırıyor, hatta bazen insanları bu portları kullanmaya teşvik etmek için yanına kendi kablolarını bırakıyorlar. Telefonunuzu virüslü bir USB şarj aygıtına taktığınızda, bu makûs gayeli yazılım aygıtınıza yüklenebiliyor, telefonunuzu kilitleyebiliyor yahut hassas dataları kopyalayıp makus niyetli kullanıcılara gönderebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu