Oyun

Activision Blizzard’ı satın almak isteyen başka şirket belirli oldu!

Bildiğiniz üzere oyun dünyası, Microsoft’un yaptığı ve tarihin en büyük satın alımlarından biri olarak kayda geçen Activision Blizzard atağını konuşmaya devam ediyor. Maliyeti 70 milyar doları bulan bu satın alım sonrası Activision Blizzard cephesinden birinci açıklama geldi. Şirketin bir mühlet daha CEO’luk vazifesini üstlenecek olan Bobby Kotick, şirketi satın almak isteyen öbür bir dev firmayı açıkladı.

EA, Activision Blizzard’ı satın almak istemiş!

Bildiğiniz üzere kesimin dev firmalarından biri olan Microsoft, Bethesda satın alımının yankıları yeni yeni dinmişken, bir öteki dev oyun firması olan Activision Blizzard’ı da bünyesine kattı. Microsoft, Xbox Game Studios bünyesine bir öteki oyun firmasını daha dahil ederken, rakip firamalar da bu atılım karşısında hayli şaşkın görünüyor. Ünlü Japon firması Sony’nin payları, bu satın alımın akabinde gün içerisinde yüzde 15’e varan düşüşler yaşadı.

Satın alım süreciyle ilgili Activision Blizzard cephesinde sessizliği bozan birinci isim şirketin mevcut CEO’su Bobby Kotick oldu. Satın alım ve geçiş süreci sonlandığında koltuğunu Xbox’ın işvereni Phil Spencer’a devredecek olan Kotick, Microsoft’un kendilerini satın almak isteyen tek firma olmadığını, buna rağmen Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Xbox CEO’su Phil Spencer ile yaptıkları görüşme sonrasında kararlarını verdiklerini açıkladı.

İşte Kotick’in yaptığı açıklamalar:

“Şirketin satın alımıyla ilgili görüşmeler yapınca, dalda büyük bir firma olarak anılsak da rakip şirketlere bakınca ne kadar farklı bir dünyada yaşadığınızı fark ediyorsunuz. Lakin Electronic Arts ile muahedeye varmış olsaydık, bu bize ileride muhtaçlık duyacağımız şeyleri sağlamayacaktı. Bizimle partnerlik yapacak şirketleri değerlendirdiğimizde, bütün yollar en sonunda Microsoft’a çıkıyordu. Onlar, bizim için yeni kuşak oyunlar geliştirmek için kıymetli olan bütün kıymetli teknolojilere sahipti.”

Her ne kadar Kotick teklif veren öbür firmalarla ilgili bir açıklamada bulunmasa da ismi anınan birinci ve tek öbür firma Electronic Arts oldu. Buna rağmen EA’nin teklifinin ne kadar olduğu da belirtilmedi. Pekala sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu