Mobil

İşlemciye yerleştirilen SIM kart teknolojisi tanıtıldı: iSIM nasıl çalışıyor? Avantajları neler?

Qualcomm‘un yeni iSIM teknolojisi ivme kazanırsa sırf klâsik SIM kart yuvalarının değil, tıpkı vakitte hem operatörler hem de akıllı telefon üreticileri tarafından benimsenmesi epey yavaş olan eSIM‘in de yerini alacak bir teknolojinin ticarileştirilmesinin önünü açılacak.

iSIM nedir? Ne işe fayda?

Taşınabilir işlemci üreticisi Qualcomm ve telekom operatörü Vodafone, Thales ile birlikte iSIM teknolojisini tanıttı. Yeni teknoloji akıllı telefon ve başka taşınabilir aygıtların işlemcisinin, fizikî bir SIM kart olmadan, SIM kartın fonksiyonlarını yerine getirmesine imkan tanıyor. iSIM, eSIM’den sonra SIM kart teknolojisinin geliştirilmesinde bir sonraki kademe olarak isimlendirilmekte. eSIM’in çalışması için bir akıllı telefon ve özel bir çipe muhtaçlığı var. Lakin iSIM bunlara gerek duymuyor.

iSIM teknolojisinin avantajları neler?

Sunumda, iSIM teknolojisinin bir dizi avantajından bahsedildi. İşte dikkat çekenler:

  • Akıllı telefonlarda daha evvel SIM kart yuvası için kullanılan alan boşaltılacak,
  • Birebir SIM’e birden fazla hesap bağlanabilecek,
  • iSIM uygulaması akıllı telefon çalışırken güç tüketimini azaltacak,
  • iSIM, bağlantısı daha inançlı bir hale getirecek

GSMA spesifikasyonlarına uygun iSIM, hem tüketicilere hem de operatörlere yarar sağlayarak taşınabilir servislerin cep telefonu dışındaki aygıtlara entegrasyonunun önünü açıyor. Bu, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, VR platformları, IoT aygıtları, giyilebilir aygıtlar ve öbür teknolojik aygıtların LTE yahut 5G hizmetlerini çok daha kolay kullanabilecekleri manasına geliyor.

Birinci test muvaffakiyetle gerçekleştirildi

SIM kartı işlemciye entegre etmenin en büyük yararları ortasında güzelleştirilmiş sistem performansı, daha yüksek performans ve daha fazla bellek yer aldığına dikkat çekiliyor. Avrupa’da Samsung‘un Vodafone ağını kullanan Ar-Ge laboratuvarlarında teknolojinin bir demosu gerçekleştirildi ve mevcut altyapı ile hazır ve tesirli olduğunu gösterildi. Teknolojiyi göstermek için Qualcomm Snapdragon 888 5G işlemciden güç alan Samsung Galaxy Z Flip3 5G akıllı telefon kullanıldı.

Vodafone Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alex Fromant-Kurtil hususla ilgili şunları söyledi: “Emelimiz, her aygıtın sıkıntısız ve kolay bir halde birbirine bağlandığı ve tüketicinin bunlar üzerinde tam denetime sahip olduğu bir dünya yaratmak. iSIM, uzaktan idare platformumuzla birleştiğinde, aygıtların fizikî bir SIM kart yahut özel bir çip olmadan birbirine bağlanmasına müsaade vererek bu tarafta atılmış kıymetli bir adım. Farklı SIM kartlara ve ek plastik tüketimine olan gereksinimi ortadan kaldırmaya yardımcı olacak. Bu teknoloji için ek uygulamalar geliştirmek ve ticarileşmesini hızlandırmak için Qualcomm Technologies ve Thales ile yakın bir halde çalışmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu