Mobil

13 inç M1 MacBook Pro rafa kalkıyor: İşte yerine gelecek o model!

Apple, 10 Kasım 2020’de yeni M1 işlemcisini kullanan MacBook Air ile birlikte 13 inç MacBook Pro‘yu da satışa sundu. Akabinde geçtiğimiz yıl, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerini kullanan, çentikli ekran dizaynına sahip 14 ve 16 inç boyutunda 2 adet MacBook Pro modelini daha piyasaya sürdü.

Bununla birlikte 13 inçlik Air ve Pro modelleri de şirketin giriş ve orta segment aygıtları olarak anılmaya başladı. Ama Apple, bu yıl yapacağı değişiklikler ile birlikte bu seriyi baştan aşağı yenilemek istiyor. İşte detaylar…

Apple, 13 inç MacBook Pro’ya veda ediyor

2022’nin sonlarında, Apple’ın mevcut 13 inç M1 MacBook Pro’yu biraz daha değerli, yükseltilmiş bir çipe sahip 14 inçlik yeni bir modelle değiştireceği söyleniyor. Hususla alakalı Twitter hesabından paylaşımda bulunan DylanDKT şunları söyledi:

Şu anda mevcut olan M1 MacBook Pro 13, 2022’nin 2H’sinde M2 ​​çipli MacBook Pro 14 ile değiştirilecek. Evvelki kuşağa nazaran hafif bir fiyat artışı alacak. Bu çıkış vakit çerçevesinin yanı sıra yine tasarlanmış M2 MacBook (Air) alacağız.

Yani teze nazaran Apple, 13 inçlik Pro modelini 14 inçlik yeni bir versiyona evirirken, Air modelini de güncelleyerek tekrar piyasaya sürecek. Doğal aygıtların dizaynına dair şimdi rastgele bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Münasebetiyle çentikli değil, selefinin ekranlarıyla gelme ihtimalleri de yüksek. Bu sayede halihazırda satışı devam eden 14 inçlik MacBook Pro’nun önünü kesmeyecektir.

Ancak ortaya çıkan bir başka tez ise, Apple’ın bu yıl sonunda tanıtacağı Air ve Pro modellini M2 işlemciyle çıkaracağı, önümüzdeki 2023’te de M2 Pro ve M2 Max yongalarını kullanan Pro aygıtlarını tanıtacağı biçiminde. Yani aslında şirket, 2 farklı seri halinde ilerlemeye devam edecek.

Buna ek olarak iMac modellerinin de M1 Pro ve M1 Max yerine, direkt olarak M2 güncellemesini alacağı konuşuluyor. Olağan burada aygıtların hangi yongayı kullanacağı hakkında bir başka kıymetli hususta, şirketin M2 işlemcisini tıpkı M1’de olduğu üzere tek mi, yoksa Pro ve Max isimleri altında 2 varyant olarak mı satışa sunacağı ile şekillenecek.

13 inçlik modelin güncellenmesinin akabinde, 14 inç MacBook Pro üzere daha geniş temas seçenekleri ile donatılıp donatılmayacağı aşikâr değil. Buna ek olarak, ortaya çıkan sızıntılar M2 yongasının 10 çekirdekli bir GPU’ya sahip olacağını söylüyor. Lakin CPU sayısı yahut suratındaki yükseltmeler belirsizliğini koruyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu