Mobil

Samsung’un Galaxy S25 için hayal ettiği Exynos işlemcisi, gerisine AMD’nin gücünü alacak

Samsung’un Galaxy S24 ile Exynos işlemcisine geri döneceği tezleri bir müddettir ortalıkta dolaşıyor. Fakat asıl sürprizi Galaxy S25 ile görebiliriz.

Galaxy S25 için geliştirileceği sav edilen “rüya” Exynos çipi hakkında çeşitli raporlar ve söylentiler var. Bu çipin 2025 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve şirketin evvelki kuşak Exynos işlemcilerinden çok daha güzel performans sunacağına inanılıyor. Samsung’un, bu yeni işlemcisi hakkında birtakım bilgiler de ortaya çıktı.

Tech_Reve’e nazaran Samsung ve AMD, Exynos 2500 için yeni bir GPU üzerinde birlikte çalışıyor. Genişletilmiş iştiraklerinin bir kesimi olarak bu işlemci AMD’nin Radeon teknolojisine dayanacak ve optimizasyonu geliştirmeye odaklanacak. Açıkça belirtilmese de 2 şirketin ham performanstan çok optimizasyon konusuna odaklanacağı öne sürülüyor.

Exynos 2500’ün Apple’ın ve Qualcomm’un çiplerindeki rakip GPU’lara karşı tam olarak nasıl bir performans göstereceği şimdi muhakkak değil. Bu bahisteki her şey fakat bu işlemci ile donatılı aygıtların 2 yıl sonra müşterilere ulaştığında netleşmesi bekleniyor. Samsung, bu yeni Exynos ile rakipleri karşısında nasıl performans gösterecek açıkçası biz de merak ediyoruz.

Önceki jenerasyon Exynos yonga setleri, Snapdragon muadillerine nazaran daha düşük performans ve daha düşük güç verimliliği göstermişti. Daha da berbatı, Samsung birtakım bölgelerdeki amiral gemisi telefonlarında bu Exynos yongalarını kullanırken, başka bölgelerde kullanıcılara daha uygun Snapdragon işlemcili modellerini sunuyordu. Bu nedenle, şirket çok fazla tenkitle karşılaştı ve bu yüzden Galaxy S23’te sadece Snapdragon yonga setlerini kullanmaya karar verdi.

Bazı söylentiler, Samsung’un akıllı telefon kısmının gelecekteki Galaxy akıllı telefonları için özel bir üst seviye işlemci üzerinde çalışmak üzere yaklaşık 1.000 mühendisten oluşan bir ekip oluşturduğunu sav etmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu