Sosyal Medya

Zuckerberg ve Meta’nın başı belada!

Geçen yılın sonunda bir dizi skandalla uğraşan Mark Zuckerberg, Meta paylarının %24 kıymet kaybetmesiyle karşı karşıya. Facebook’da kullanıcı sayısının artmadığı bir yıl gerçekleşirken, bu kayıp yaklaşık olarak 230 milyar dolarlık bir kayba sebep oldu.

Facebook’un genç kullanıcıların akıl sıhhatinin etkilenmesiyle ilgili yazışmalarının ortaya çıkması ve Meta şirketinin kurulması çok fazla konuşuldu. Perşembe günü ise Facebook tarihinin en çok hesap silinmesi krizi yaşandı. İşte karşınızda Zuckerberg’in Meta’sının başının belada olmasının 4 sebebi..

Zuckerberg ve Facebook Meta’nın başının belada olmasının 4 sebebi!

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl çok da yeterli bir sene geçirmedi. Lakin bu yılın de şirket için kolay olacağını söylemek çok sıkıntı. Meta’nın tarifiyle ilgili insanların başlarındaki soru işaretleri şimdi bitmedi. Fakat şirket büyük ziyan etmeye başladı. İşte karşınızda Zuckerberg’in Facebook ve Meta ile başının belada olmasının 4 sebebi..

Facebook, devasa büyümesinin sonuna geldi. Toplumsal ağ uygulaması bir evvelki çeyreğe nazaran dördüncü çeyrekte yaklaşık yarım milyon kullanıcı kaybetti. Bu, şirket için 18 yıllık tarihindeki birinci düşüş oldu. Meta’nın üç aylık kullanıcı büyüme suratı da en az üç yıldır en yavaşı oldu. Meta’nın yöneticileri, şimdi kıymetli bir gelir elde etmedi. Bu yüzden, WhatsApp’taki gelirlerini arttırmak için bir yol tercih etti lakin, bu da yeterli bir sonuç vermedi.

Apple, geçtiğimiz ay “Uygulama İzleme Şeffaflığı” güncellemesini getirdi.  Facebook üzere uygulamaların çevrimiçi etkinliklerini izlemesine müsaade verip vermeyeceği konusunda seçim yapmasına imkan sağladı. Birçok kullanıcının bunu devre dışı bırakmasıyla, Facebook daha az bilgi sahibi oldu. Daha az data, daha az reklam ile yanlışsız bir halde ilerlediği için de şirket daha çok ziyan etmeye başladı.

Facebook, reklam verenlere artık kullanıcı davranışlarıyla ilgili daha az görünürlük sağlıyor. Bu yüzden de şirketler artık Facebook yerine Google’ı tercih etmeye başladı. Meta’nın tersine, Google kullanıcı dataları için Apple’a büyük ölçüde bağımlı değil.

Çin takviyeli TikTok, kısa müddet içerisinde 1 milyardan daha fazla kullanıcıya ulaştı. Meta, TikTok’ı Instagram Reels özelliğiyle klonladı.  Zuckerberg yaptığı açıklamada, Reels’in şu anda uygulama genelinde 1 numaralı etkileşim aracı olduğunu tez etti. Kullanıcıların tesirini çok fazla çekse de öyküler ve ana akış kadar para kazandırmadığı da aşikar.

Mark Zuckerberg ve şirketi Meta’nın bu düşüşe hem kullanıcı tarafında hem de maddi olarak nasıl bir tahlil getireceği ise herkes için merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu