Donanım

Yılbaşı Alışverişi Yapacaklara 7 Güvenlik

Yılbaşı dönemi birçok kişi için yılın en hoş vakitlerinden biri olabilir fakat siber hatalıların da en çok saldırdığı periyotlardan biri. Bilhassa aralık ayı tüm dünyada harcamaların en çok arttığı ağır bir devir. Yılbaşı vakti alışverişler yapılırken siber hatalılar da pusuya yatmış yeni taarruzlarını planlıyor. Her geçen gün farklı hallerde insanları dolandırmaya hazırlanan siber hatalılar, toplumsal mühendislik planlarıyla sırf keyfinizi bozmakla kalmıyor, banka hesaplarınızı ve şahsî bilgilerinizi çalmak için de uğraşıyor. Büyük indirimler, armağan kartları yahut çekilişler kazandığınızı söyleyen e-postalar, bankanızdan yahut kargo şirketlerinden gelmiş üzere görünen kuşkulu SMS’ler üzere siber atakların kurbanı olmamanız için Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, dikkat edilmesi gereken 7 adımı sıralıyor.

Siber Hatalıların Dolandırma Formülleri ve 7 Güvenlik Önerisi

Katılmadığınız bir yılbaşı çekilişini kazandığınızı ya da hiç gitmediğiniz bir mağazadan indirim aldığınızı söyleyen bir mail mi geldi? Bankanızdan, kargo şirketlerinden yahut taşınabilir operatörünüzden geliyormuş üzere görünen kuşkulu bir SMS mi aldınız? Daha evvel hiç duymadığınız bir hayır kurumundan bağış yapmanızı söyleyen biri mi aradı? Tebrikler, siber hatalıların yeni maksadı sizsiniz. Bilhassa yılbaşı devrinde tüketicilerin epey dikkatli olması gerektiğini söyleyen Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, siber hatalıların eline düşmemeniz için dikkat etmeniz gereken 7 adımı sıralıyor.

1. Online alışveriş yaparken güvendiğiniz siteleri tercih edin. Dünya üzerinde her gün milyonlarca yeni web sitesi açılıyor. Siber hatalılar da en favori alışveriş sitelerini taklit ederek banka hesaplarınıza yahut diğer şahsî bilgilerinize ulaşmayı hedefliyor. Birebir aynı görünen bu geçersiz web sitelerinden korunmanın en kolay ve garanti yolu, bilmediğiniz, daha evvel hiç alışveriş yapmadığınız ya da yapan görmediyseniz o web sitesini tercih etmemek olacaktır. Her vakit muteber ve resmi sitelerden alışveriş yapmaya itina gösterin. Şayet bir siteden birinci kere alışveriş yapacaksanız kesinlikle URL’sini denetim edin ve kontağın “HTTPS” ile başladığından emin olun.

2. Toplumsal medyada reklamı yapılan fiyatsız çekilişlere kanmayın. Sosyal medyada reklam yapmak çok güç değil. Siber hatalılar da kullanıcıları kandırmak için çekiliş reklamları kullanıyor. Karşınıza çıkan fiyatsız çekiliş reklamlarındaki kontakları izlediğiniz vakit siber hatalıların ağına düşebilirsiniz. Bu reklamlara inanıp boşuna vaktinizi harcamayın.

3. İnternetten alışveriş yaparken halka açık Wi-Fi’ye bağlanıyorsanız kesinlikle VPN kullanın. Halka açık Wi-Fi kullanmak siber hatalıların işini kolaylaştırıyor. Bilhassa alışveriş yaparken banka bilgileri üzere hassas datalarınızı ele geçirmeyi hedefleyen siber saldırganlar bu Wi-Fi’lar üzerinden kullanıcıların bilgilerini çalıyor. Siber akınlara karşı son derece savunmasız olan alışveriş merkezleri, restoranlar, otel lobileri ve havaalanlarının Wi-Fi ağlarına katılırken kesinlikle VPN kullanın.

4. Ödeme seçeneklerine karşı dikkatli olun. Eğer bir çevrimiçi perakendeci sizden banka havalesi, armağan kartı yahut kripto parayla ödeme talep ederse bilin ki bu bir siber dolandırıcılıktır.

 Siber saldırganlar, tüketicilerin hassas bilgilerini ele geçirmek için kimlik avı maillerindeki irtibatları kullanır. Bu kontaklara girdiğiniz tüm şahsî bilgileri saldırganlar görebilir ve hesaplarınızı çalmak için kullanabilir. Uydurma e-postalar resmi yazışmaları taklit eder ve sizi aksiyona geçirmeye çalışır. Hesabınızda acil bir güvenlik sorunu olduğunu yazmış olsalar bile bu e-postalara prestij etmeyin. Tarayıcınızdan mailin geldiği siteyi denetim edin ve hesabınızda sahiden bir güvenlik sorunu olup olmadığına bakın.

6. Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın. İki yahut çok faktörlü kimlik doğrulama, hesaplarınızın güvenliği için fazladan bir güvenlik katmanı olarak düşünülebilir. Birçok uygulama ve hizmet bu güvenlik protokolünü kullanır. Biri hesabınıza erişmeye çalıştığında haberinizin olması için iki yahut çok faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin.

7. Bir güvenlik tahlili kullanın. Cihazlarınızı, makus gayeli yazılımlara ve hassas bilgileri çalmaya çalışan dolandırıcılara karşı korumak için bir güvenlik tahlili kullanmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu