BilimTeknoloji

Türkiye’nin birinci ulusal istihbarat gemisi TCG Ufuk donanmaya katıldı

Yerli imkanlarla geliştirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591) Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine girdi. Bugün İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde düzenlenen merasim ile TCG Ufuk, Türk donanmasına katıldı.

Test ve Eğitim Gemisi olarak inşa edilen TCG Ufuk gemisi tıpkı vakitte Türkiye’nin birinci ulusal istihbarat gemisi olarak da kullanabilecek. Gemi, yerli savunma sanayi şirketi STM’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Komuta denetim, elektronik sistemler ve test eğitim sistemi donanımları ise ASELSAN tarafından tedarik edildi. Üretime 194 firma katıldı. Geminin yerlilik oranı yüzde 70 olarak açıklandı.

  • STM: Ana yüklenici
  • İstanbul Denizcilik Tersanesi: Geminin inşa edildiği tersane
  • ASELSAN: Gemide yer alan vazife sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu-Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri
  • HAVELSAN: ADVENT Savaş İdare Sistemi, Gemi Data Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Bildiri İşletim Sistemi
  • İŞBİR: Gemide yer alan jeneratör üretimi
  • ANEL: Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu
  • YALTES: Entegre Platform denetim ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz kurallarında 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecektir. Gemi 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için iniş platformuna sahip.

TF-2000’in ihalesi yakında

Merasimde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Vatan’ın ulusal teknolojilerle korunması için yeni projelerin yolda olduğunu söyledi. TF-2000 Hava Savunma Muhribinin ihale sürecinin yakında başlayacağını söz etti. Ayrıyeten şu ana kadar 25 ülkeye 180 adet deniz platformu ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu