İnternet

Mercusys Halo H50G İnceleme

  • Kolay heyetim ve pratik kullanım
  • Üst düzey performans
  • 550 m2 geniş menzil alanı
  • Uygun fiyat
  • Gigabit portlar
  • Güvenlik tedbirleri

Tüm konutu kaplayan stabil internet performansı sağlamak nitekim de meşakkatli bir iş üzere görünebilir, lakin yanlışsız ekipman ile bu aslında o kadar da güç değil. Elbette bunun biraz da bütçeyle ilgisi var. Piyasada pek olağan tüm meskeni internetle donatan eserler mevcut ve bunlar kurulumundan denetimine, performansından kullanım çeşitliliğine kadar noktalarda bekleneni sağlıyor, lakin fiyatları da herkesin cüzdanına uygun olmayabiliyor. Ağ ve internet tahlilleri dendiğinde akla gelen birinci marka olan TP-Link, buradan hareketle bütçe dostu olarak tanımladığı yeni ağ markası Mercusys’i kısa bir mühlet evvel tanıtmıştı. Uygun fiyatlı ve kaliteli ağ eseri arayanlara yönelik tahliller sağlayan Mercusys markasından bugüne kadar birkaç eseri inceleme bahtı da bulmuştuk. Bakıldığında hakikaten bilhassa uygun fiyata güzel bir ağ tahlili arayanlara hitap eden Mercusys, artık yelpazeyi genişletmeye başladı ki, bugün inceleyeceğimiz mesh tahlili olan Halo H50G de bunlardan biri.

Mesh sistemler, özellikle çok katlı ve geniş meskenler / ofisler için ideal bir tahlil olarak kullanılıyor. Bu yol, bildiğimiz menzili genişleten, koridora, art odalara takılan ağ adaptörlerinden, yönlendiricilerden ve powerline, yani elektrik çizgisini kullanan sistemlerden çok, daha tesirli bir tahlil oluyor. Zira Mesh sistemler, 2 yahut 3 router’ı birbirine köprüleme usulü, mesh protokolü ile bağlayarak hem kurulumuyla baş karışıklığını ortadan kaldırıyor, hem performansta düşüş yaşatmıyor, hem de kapsama alanını azamiye ulaştırıyor. Yani bu sistemle her manada kazanıyorsunuz diyebiliriz.

Tam bir mesh tahlili olan Mercusys Halo H50G, elimizde 3’lü paketiyle yer alıyor. Böylelikle 3+1, 2+1 üzere konutlarda tüm alanları kapsayacak ölçüde etrafa WiFi sinyali yayabiliyor ve WiFi meyyit bölgelerini ortadan kaldırıyor. Her bir ünitenin içinde 6 sinyal yükseltici ve alıcı içeren Halo H50G, sinyal iletim gücünü yükseltiyor ve böylelikle sinyal iletim aralığını artırabiliyor. Bu manada konutunda süratli ve stabil bir WiFi sinyali sağlamak için çok tercih edilebilir bir tahlil halini alıyor. Geniş apartman daireleri, çok katlı meskenler ya da daha geniş alana sahip yazlık ve çiftlik üzere evlerlerde iç yerler için düşünülebilecek olan Mercusys Halo H50G, daha küçük konut tipleri için ise elbette 2’li setiyle de tercih edilebilir.

Bu aygıt totalde 1900 Mbps kablosuz suratlarına erişebiliyor. Çift kanal takviyesi içeren Mercusys Halo H50G, 2.4 GHz frekansında 600 Mbps, 5GHz frekans bandındaysa 1300 Mbps suratlarına kadar internet performansı almanızın önünü açıyor. Öte yandan her Halo H50G ünitesi üzerinde kablolu ilişki için 3 adet Gigabit Ethernet portu bulunması da hayli önemli. Böylelikle bu aygıtı konumlandıracağınız yerdeki yakın etraf aygıtlara kablolu olarak da yüksek süratten internet aktarabiliyorsunuz. Bu, bilhassa yüksek imaj kalitesinde imaj akışı yapan yahut oyun yayınlarında bulunanlar için aranan bir özellik.

Mercusys Halo H50G, mesh kurulumuyla sırf meyyit bölgeleri ortadan kaldırmıyor ve yüksek süratte internet performansı sağlamıyor; birebir vakitte meskende internete bağlamak isteyeceğiniz totalde 100’den fazla aygıtı da internete taşıyabiliyor. Bu manada şayet konutunuzu etraf ağ aygıtlarıyla akıllı konuta dönüştürme fikriniz var ise, bu manada da Halo H50G işinize bir epey yarayacaktır.

Pekala, Mercusys Halo H50G konseyimi nasıl yapılıyor? Kapsamlı bir aygıt olduğu için kurulumunun sıkıntı yapılacağı fikrine hiç girmeyin, çünkü aygıtın epeyce kolay bir heyetim basamağı mevcut. Öncelikle mevcut modeminiz ile Halo H50G aygıtlarından birini kablo ile birbirine bağlıyorsunuz. Akabinde akıllı telefonunuza Mercusys uygulamasını indiriyorsunuz ve sonrasında ekrandaki adımları takip etmeye başlıyorsunuz. Birinci aygıtın kurulumunu yaptıktan sonra da yeniden konutun başka noktalarına öteki aygıtların kurulumunu birebir formda, uygulama yönergelerini takip ederek yapabiliyorsunuz; hepsi bu kadar. Sonrasında bir daha heyetimle ilgili bir ayar yapmanıza gerek yok, fakat elbette dilerseniz uygulama içinde daha pek çok ayar yer alıyor. Çeşitli kullanıcı profilleri oluşturabilir, ebeveyn hesabı açabilir, bağlı aygıtların durumunu denetim edebilir, konuk ağı kurabilirsiniz.

Özetle

Evet, genel sınırlarıyla sanıyoruz ki Mercusys Halo H50G hakkında pek çok bilgiyi sizlere verdik. Heyetim kolaylığı ve sağladığı performansıyla bilhassa geniş konutlar ve üst düzey internet performansı garantisi arayanlar için uygun yapıda hazırlanan Mercusys Halo H50G, 1900 Mbps’lik total ilişki süratiyle, başka mesh modellere nazaran fiyat avantajı sağlamasıyla da öne çıkıyor. Şu an Mercusys Halo H50G’yi bu 3’lü set haliyle 2000 TL fiyat etiketiyle bulabiliyorsunuz. Bu manada mesh sistemler içinde fiyat/performans eseri olduğunu da söyleyebiliriz.

TP-Link Mercusys Halo H50G Teknik Özellikleri
Eser Modeli TP-Link Mercusys Halo H50G
Eser Çeşidi Router
CHIP Online Notu 90
Üretici TP-Link
Firma TP-Link (216) 548 11 32
Standart IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax
Arabirim 10/100/1000Mbps LAN (3 adet)
Frekans 2.4GHz, 5GHz
Temas Suratı 600Mpbs (2.4GHz), 1300Mpbs (5GHz)
Buton Reset
Boyutlar 88 x 88 x 88 mm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu