BilimTeknoloji

Volkswagen Golf’ün multimedya sistemine kapsamlı güncelleme

2019’da tanıtılan Volkswagen Golf 8, teslimatların yazılım problemleri yüzünden ertelenmesiyle gündeme gelmişti. Hatta bununla da kalmamış, onbinlerce araç geri çağrılmıştı.

2022 Volkswagen Golf de hangi yenilikler olacak?

Forumlara baktığımızda kullanıcıların en çok Volkswagen Golf’ün multimedya sistemindeki sıkıntılardan yakındığını görüyoruz. Bu kapsamda harekete geçen Alman marka, yeni modellerde (2022 Volkswagen Golf) hem yazılım hem de donanım olarak kapsamlı bir güncelleme getiriyor.

Daha âlâ optimize edilmiş yazılımla birlikte Volkswagen Golf’teki sesli denetim özelliğinin artık sesleri daha süratli algılayacağı ve daha net karşılıklar vereceği belirtiliyor. Ayrıyeten sistem genel sözleri daha yeterli anlayabilecek. Şoför ve yolcunun sesini ayırt edip ona nazaran ayarlama yapabilecek. Bunlara ek olarak soru da sorabilecek.

Volkswagen Golf’teki güncelleme bununla hudutlu değil. Alman markanın kelamını ettiği değişiklikler ortasında yeni bir çip üzerinde sistem ya da kısa ismiyle SOC da var. Bunun eski sisteme nazaran süreç gücü tarafında yüzde 25, grafik tarafında ise üç kat daha fazla performans sergilediği belirtiliyor. Bu sayede örneğin, navigasyon sistemine bir lokasyon girildiğinde sonuçların listelenmesi 5 saniyeden kısa sürecek.

Yapılan bir ayarlama da dokunmatik ekran ile ilgili. Kullanıcının eli dokunmatik ekrana yaklaştığında, dörtlü ikaz ışığı düğmesinin etrafındaki düğmelerin otomatik olarak iptal edilmesi sağlanmış. Kullanıcının parmağı ekranla birleştiğinde ise ses ve sıcaklık ayarlarının da bu kapsama alınması sağlanmış. Böylelikle istenmeyen ayarlamaların yapılması önlenmeye çalışılmış. Ekranın denetim düzeneği değiştirilmemiş. İstenen işlevi faal etmek için hafif bir dokunuş kâfi.

Son olarak, sisteme fazladan bir yakınlık sensörü dahil edilmiş. Bu sayede harekete hassas denetim özelliğinin (Gesture Control) eskisine nazaran daha yeterli çalışması sağlanmış.

Güncellenen multimedya sistemi birinci etapta yalnızca yeni Volkswagen Golf modellerinde bulunacak. Lakin şirket, daha düzgün optimize edilmiş yazılımı daha evvel teslim edilen araçlara da gönderecek. Kullanıcılar bunun için önümüzdeki aylarda bilgilendirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu