BilimTeknoloji

Katı hal yapılı bataryalar ile yeni bir periyot başlayabilir

Batarya teknolojileri ortasında bir çok farklı firmanın uğraştığı en büyük atılım katı hal yapılı bataryalar geliştirmek üzerine oldu. Katı halli bataryaların en büyük yararı, içinde elektrolit sıvısı olmaması sayesinde daha yüksek güç yoğunluğuna sahip olmaları ve dendirit yapılarının daha az olması ve doğal ki yanıcı sıvı olmamasının tesiriyle inançlı olması.

Lionvolt da bu tarafta çalışmalar yapmakta lakin geliştirici olayı farklı bir taraftan ele almış. Firma katı halin düşük düzeyde kalan iletkenliğini üç boyutlu baskı teknolojisini kullanarak aşmayı planlıyor. Bu teknolojinin avantajları ile geliştirici, hem dolambaçlı yollar tasarlayarak çok yüzey alanı oluşturmayı hem de anot ve katotu birbirine çok çok yakın konumlandırarak elektron akışını hızlandırmayı planlıyor.

Bu sayede firma, gündelik lityum iyon bataryalara nazaran yanıcı olmayan, yarı yarıya daha hafif ve iki kat süratli şarj olan bir teknoloji oluşturmayı başarmayı planlıyor.

Teknoloji daha prototip evresinde dahi olsa ilerisi için büyük ehemmiyet arz ediyor çünkü üretim teknolojisi değerli da olsa paranın önemli olmadığı durumlarda kullanılabilecek olması onu ilerde yaygın hale gelebilir.

Şimdilik yalnızca Seri-A fonlaması ile 4 milyon Euro fon alan şirket seri öncesi de 1.25 milyon Euro alarak teknolojik araştırmalarına devam ediyor. Bundan evvel son 5 yıldır devlet tarafından kurulan teknoloji geliştirme merkezi TNO içinde ortak laboratuvar takviyesi ile geliştirilmekte olan eser artık kendi ayakları üzerinde duracak seviyeye gelmiş.

LionVolt 3D Solid State Batteries – LionVolt powering sustainable technology

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • katı hal yapılı bataryalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu