Sosyal Medya

Twitter’a ‘Reddit’ dokunuşu: Yeni devir başladı!

Twitter, bir müddettir olması beklenen ‘tweet beğenmeme’ fikrini hayata geçirme konusunda birinci somut adımı attı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl şirket, Facebook’taki üzere emoji reaksiyonları özelliğini test etmeye başlamıştı. Yansılar sayesinde kullanıcılar bir tweete farklı geri bildirimler bırakabiliyorlardı.

Tanınan toplumsal medya platformu artık de insanların beğenmediği tweetlere olumsuz reaksiyon bırakabilecekleri downvote butonunu duyurdu. Twitter, Temmuz ayından beri geliştirme kademesinde olan bu özelliği küresel çapta hudutlu sayıda kullanıcının erişimine açtı. Ayrıyeten downvote hakkında kıymetli bilgiler paylaştı.

Twitter, downvote sayılarını herkese açık göstermeyecek

‘Twitter Support’ hesabından yapılan paylaşımda, “Alakasız olduğunu düşündüğünüz cevap tipleriyle ilgili çok şey öğrendik. Testimizi genişletiyoruz. Web’de ve yakında iOS ve Android‘de cevaplarda olumsuz oy kullanma seçeneğine sahip olacaksınız.” sözlerine yer verildi.


Twitter, downvote butonunu beğenme simgesinin yanına yerleştirdi.

Twitter’da bazen hararetli tartışmalar gerçekleşiyor. Daha da berbatı, paylaşımın altında dönen sohbetin seyri olumsuz manada değişebiliyor ve konuşma emelinden sapabiliyor. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, sohbetin gidişatına reaksiyon gösterebilecekleri bir beğenmeme düğmesi istiyorlardı.

Downvote butonuyla toplumsal medya şirketi bu isteği gerçekleştirecek. Alışılmış bu özelliğin YouTube’daki beğenmeme düğmesiyle birebir tıpkı olmadığını belirtmekte yarar var. Twitter, ‘downvote’yi daha çok kullanıcıların ilgili husustan alakasız karşılıklarda kullanacağı bir buton olarak görüyor. Bu nedenle tweetin aldığı toplam olumsuz oy sayısı herkese açık olmayacak.

Twitter, downvote butonunu Temmuz ayından bu yana birkaç farklı formda deniyordu. Testlerden birincisinde, olumlu oy ve olumsuz oy olmak üzere iki buton yer alıyordu. İkinci denemede beğenme (kalp) butonunun çabucak yanına downvote (olumsuz oy) butonu yerleştirilmişti. Şirket ikinci yolda karar kıldığını duyurdu ve yeni özelliği kademeli olarak yayınladı.

Pekala ya sizler Twitter’ın bu adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu