Mobil

Google ve Apple gelirlerine büyük darbe! Epic Games haklı mı çıkıyor?

ABD Senatosu Yargı Komitesi, Apple ve Google uygulama market gelirleri için kritik bir karar aldı. Buna nazaran komite teknoloji devlerinin uygulama içi satın alma kurullarını fazla buldu. Kurul bu manada rekabet kurallarını koruyacak bir yasa tasarısını onayladı. Apple ve Google uygulama içi satın alma gelirleri için darbe niteliği taşıyan yasa tasarısının, Epic Games davası için da tüm istikrarları değiştirme ihtimali var.

Yasa tasarısı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Senatörlerin takviyesi ile kuruldan geçti. Bu manada tasarının yasalaşma ihtimali yüksek.

Senato Yargı Komitesi, Apple ve Google uygulama gelirleri için Epic Games tarafını tuttu

ABD Senatosu Yargı Komitesi, rekabetin önünü tıkadığı gerekçesiyle Google Play Store ve Apple App Store uygulama marketi gelirleri için yeni kısıtlamalar getiren bir yasa tasarısı ile gündemde. Reuters’ın haberine nazaran komite Apple ve Google için uygulama içi satın alma gelirleri manasında yüzde 30 komitesi hayli fazla buldu.


Google ve Apple uygulama gelirleri iki şirket için de kritik kıymete sahip.

Ayrıyeten kurul Epic Games‘in de şikayetçi olduğu uygulama içi ödemelerde alternatif yolların da önünü açıyor. Bu manada uygulamalar, Google ve Apple ödeme prosedürleri dışında kendi alternatif uygulama içi ödeme metotlarını de kullanma imkanına sahip olacak.

Google ve Apple ödeme yolları pandemi kaideleri gereği yüzde 30’luk komite fiyatını düşürmüştü. Komite ise bu süreksiz uygulama kalıcı hale gelse bile kâfi bulmuyor. Kurul bilhassa bu komitelerin tüketicinin uygulama içi ödemelere daha fazla harcama yapmasına neden olduğu görüşünde.

Apple ve Google ise bu yasa tasarısı ile uygulamaların şahsî bilgilere ulaşması engelleyen muhafazaların devre dışı kalacağı tezinde. Bu manada Apple, kurul üyelerine yasa tasarısı geçmeden bu minvalde bir mektup yolladı. Apple, bu yasa tasarısı ile son yıllarda dozunu artırdığı şahsî saklılık ve güvenliğin tehlike altında kalacağı kaygısında. Google’da misal bir kaygıya sahip. Buna nazaran Google’ın kamu siyasetinden sorumlu Lider Yardımcısı Mark Isakowitz, karar sonrası bir açıklama yaptı:

“Kongre’ye olan telaşlarımızı açıkça belirttik. Bu tasarı, mevcut ödeme sistemlerinin oyun platformlarını muaf tutarak rekabeti sağladığı ve çarpıttığı birçok tüketici faydasını yok edebilir. Bu da Kongre’nin son derece rekabetçi bir pazarda kazananları ve kaybedenleri yapay olarak seçmeye çalışması manasına gelir,”

Epic Games, Apple davası ne durumda?

Epic Games, Fortnite için uygulama içi ödeme tekniği olarak Apple ve Google alternatifİ bir ödeme yoluna sahipti. Bu manada hem Apple hem de Google, market kurallarına alışılmamış olduğu için Fortnite oyununu sildi. Epic Games ise bilhassa büyük gelir elde ettiği App Store için Apple ile büyük bir davaya girişti.


Apple ve Epic Games davası için bu yasa tasarısı yeni gelişmelere ön ayak olabilir

Apple, Epic Games davası, Apple’ın on suçlamanın dokuzundan aklanmasıyla Aralık başında son buldu. Lakin Epic Games davayı temyiz etabına götürmüş durumda. Buna rağmen mahkemenin Apple’ı alternatif ödeme sistemlerinin önünü tıkamaktan hatalı bulduğunu da hatırlamak gerekiyor. Bu manada bu yeni yasa tasarısının hem Apple hem de Google tarafını uygulama gelirleri tarafında zahmete sokma ihtimali var.

ABD Senatosu Yargı Komitesi‘nde, Demokrat Senatörler Richard Blumenthal ve Amy Klobuchar‘ın yanı sıra Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn dayanağıyla bu yeni yasa tasarısı gündeme geldi. Kuruldan geçen yasa tasarısı daha sonra ABD Kongresi’nde görüşülecek.

Apple ve Google uygulama gelirleri açısından hakikaten de yüksek bir kurul mu alıyor? Bu bahis hakkında ki görüşlerinizi ShiftDelete Forum ve yorumlara bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu