BilimTeknoloji

Turkovac’ın sonuçlarını yorumlayan Prof. Dr. Ceyhan: “1182 iştirakli Faz-3 çalışması olmaz”

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı Turkovac’ın Faz-3 sonuçları bugün açıklandı. Faz-3 etabına 1182 kişi kabul edildi ve 1008 kişi üzerinde tesir tahlili yapıldı. Aktiflik tahlili yapılan şahıslardan 69 kişi Covid-19’a yakalandı. Bunların 23 tanesi Turkovac kolundaydı. Turkovac’ta Covid-19 oranı yüzde 4,55 olarak saptandı.

Vakit zaman açıklamalarıyla gündem olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu kez Turkovac’ın Faz-3 sonuçlarını yorumladı. Çalışmanın 1182 istekli üzerinde yapılmasını eleştirerek, “Faz-1 çalışmaları birkaç yüzlük olayla yapılır. Faz-2 çalışmaları açıklanan sayıdaki hadiseyle yapılır. Yani bu çalışmanın ölçüsü bir Faz-2 çalışması kadar. Faz-3’ün manası şudur. Klinik saha deneyi… Faz-3 alanda aşı yapar ve şahıslara gerçek ortamda aktifliğini görürsünüz. Onun için de çok sayıda olay gerekir. 1182 hadiseyle Faz3 aşı çalışması olmaz.” dedi.

Acil kullanım onayının verilmesinin akabinde “Turkovac yaptırın diyemem” açıklamasını yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, açıklanan bilgileri Sözcü’den Yusuf Demir’e kıymetlendirdi. Ceyhan şöyle konuştu:

Çalışmaların başında milletlerarası ilgili yerlere gönderilen projede hadise maksadı 40 bin 800 olarak açıklandı. Bunun evrakı elimizde. 1182 olayla Faz-3 aşı çalışması olmaz.

Yani bu önveri olarak son derece yetersiz. Şu andaki durum şu… Turkovac aşısı, acil kullanım onayı sonrası kaç şahsa yapıldı bilmiyorum… Şayet varsa bu bilgilerin yayınlanması yeterli olur. Lakin şu ana kadar bu bilgi de elimizde yoktu. Bunu daha yeni açıklıyorlar. Birtakım ayrıntılar da eksik…”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu