Teknoloji

Apple’dan karma gerçeklik başlığı için Metaverse yorumu

Apple, uzun bir müddettir VR ve AR özellikli bir karma gerçeklik başlığı için çalışmalar yapıyor. Teknoloji devi resmi yollarla olmasa da bu mevzuda geliştirmeler yaptığını kabul etti. Yeni ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Apple’ın sanal gerçeklik başlığı için Metaverse bir cihan planlayıp planlamadığı da ortaya çıktı

Apple, karma gerçeklik başlığı için Metaverse cihanına sıcak bakmıyor

Her ne kadar Apple, son on yılda bir çok teknolojiye öncülük etmiş olsa da, firma birtakım teknolojik gelişmelere ise çabucak adapte olmamayı tercih ediyor. Bunun temel sebeplerinden biri ise yeni teknolojinin kullanıcıya ile buluşmak için hazır olmaması geliyor. Bu manada yıllardır geliştirilen karma gerçeklik başlığı da uygun bir kullanıcı tecrübesi için son kademelere geldi.

Mark Zuckerberg‘in fitilini ateşlediği Metaverse trendi ise son devirde büyük bir ivme kazandı. Fakat Bloomberg’ten Mark Gurman‘ın özel bülteninde yer verdiği bilgilere nazaran Apple, Metaverse kainatına şu an için sıcak bakmıyor. Hatta 2023-2024 üzere çıkması beklenen Apple karma gerçeklik başlığı da bu yeni alana dair bir geliştirme sunmayacak.


Apple birinci devir için karma gerçeklik başlığı ile Metaverse bir cihan oluşturma peşinde değil

Zuckerberg bir taraftan Metaverse dünyası için birinci adımları atmış olsa da şu an için bu yeni sanal cihan şimdi emekleme kademesinde. Bilhassa gelişmiş ülkelerde bile VR başlık satışlarının pek de yüksek olmaması bu teknolojinin yayılması açısından en büyük mahzurlardan biri.

Meta bu alanda Oculus VR başlıkları ile ön plana çıkıyor. Yeniden VR başlık konusunda en tezli firmalardan bir oburu ise HTC. Bir periyodun akıllı telefon devi, bu alanda değerli yatırımlara sahip. Apple’ın bu resmi olmayan açıklaması ise Metaverse yatırımcıları için birinci manada moral bozucu. Lakin internetin geleceği olarak görülen Metaverse, hakikaten de sanal gerçekliğin kapısını açabilirse Apple’ın bu fırsatı tepmesi pek de mümkün görülmüyor. Mark Gurman’a nazaran Apple şu an için bu yeni trendi yalnızca izliyor.

Apple karma gerçeklik başlığı ile Metaverse alanına yatırım yapmasa da 2023-2024 yılları ortasında çıkacak bu yeni başlık ister istemez VR ve AR başlıklar için yeni bir kapı açacak. Apple’ın ekosistemine katacağı bu yeni aygıtın bize neler sunacağını ise vakit gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu