Teknoloji

SpaceX’in Falcon 9 Roketi, 2021’i “Dalya Diyerek” Tamamladı!

SpaceX, bir Falcon 9 roketini Dünya’ya her indirdiğinde büyük ilgi çekmeyi başarıyor. Çünkü daha evvel hiç kimse roketlerle bu türlü bir şey yapabilmiş değildi. Lakin bu, artık sıradan bir hale geldi, çoğumuz SpaceX’in kaç roket attığını ve geri getirdiğini bilmiyoruz bile.

Firmanın 2021’deki son fırlatmasında Falcon 9 roketi Dragon kapsülünü yörüngeye götürdü, sonra geri döndü ve bir drone gemisine muvaffakiyetle indi. Bu son misyon aslında şirket için inanılmaz başarılarla dolu bir yılın sonunda, Falcon 9 roketinin 100. inişini de temsil ediyor.

Dönüm noktası olan fırlatma 21 Aralık’ın erken saatlerinde NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A fırlatma platformundan gerçekleştirildi. Falcon 9 fırlatma rampasından ayrıldı ve on iki dakika sonra roketin ikinci evresi ayrılarak uzay seyahatine devam etti. Dragon kapsülü yarın Memleketler arası Uzay İstasyonuna ulaşarak 24. SpaceX kargo uçuşunu tamamlayacak.

Başarılı fırlatmanın akabinde, roket, 100. iniş için dron gemisi “Sadece Talimatları Okuyun” ile buluşmak üzere öngörülen rotası boyunca Dünya’ya geri döndü.

SpaceX şimdiye kadar 138 başarılı fırlatma gerçekleştirildi. Misyonun yapısına ve yakıt ihtiyaçları münasebetlerine bağlı olarak kimi Falcon roketleri Dünya’ya geri dönmüyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu