BilimTeknoloji

Türkiye, pompalı su depolamalı hidro elektrik santrali yapacak

Dünyada yenilenebilir güç kaynaklarına yatırım ile güç güvenliği gitgide sorunlu olmaya başladı. Güneş doruktayken yahut gece geç saatte esen rüzgar bizim çok tüketim yaptığımız pik saatlere tesir etmediği üzere bulutlu ve rüzgarsız günlerde gaz santrallerine bağımlı kalmak gereksiz maliyet oluşturuyor.

İngiltere ve Avustralya üzere rüzgar ya da güneşe çok fazla bağlı olan ülkelerde dinamik elektrik fiyatları ile gece tükettiğiniz elektrik için üstüne para aldığınız olduğu üzere ağır saatte önemli bir fatura ile de vakit zaman karşılaşabiliyorsunuz.

Pompaj Depolamaları Hidroelektrik Santralleri Nasıl Çalışır?

Elektriği dünya üzerinde depolayabildiğimiz en büyük sistem pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri. Bu tip santrallerde iki su rezarvuarı ve ortalarında kısa aralıkta önemli bir yükseklik farkı gerekiyor

Elektrik fazla yahut ucuz olduğunda bu sistemler, zirve üstündeki su rezarvuarına suyu pompalıyor ve elektrik az yahut değerli olduğunda hidro elektrik santral üzere aşağı akmasından gelen güç ile güç üretimi yaparak şebekeyi beslemekte.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl şebeke üzerine batarya sistemleri eklenmesi için mevzuat ve yatırımcılara fırsatlar açılmış lakin yalnızca bu pompaj depolamalı sistemlere HES müsaadesi verilmemiş devlet onu kendine ayırmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü izzet Alagöz toplam 7 adet Türkiye’de uygun yer belirlendiğini, en uygun olanlar için teknik altyapısının ve şartnamelerin hazırlığıyla meşgul olduklarını açıkladı.

Dünya üzerinde fazlaca yaygın olan sistemin ezaları ise oldukça büyük bir yatırım gerektirmesi, güç geri dönüşüm yüzdesinin %70-80 ortasında olması ve yapılacak alanların hudutlu olması gösterilebilir. Şimdilik yer belirtilmese de iki yıl evvel yapılan bir habere nazaran Eğridir Gölü civarında bir tesis kurulacağı açıklanmıştı.

Dünya genelinde birtakım ülkelerin pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinde heyeti güç oranları şöyle:

Birtakım Ülkelerin PDHES Konseyi Gücü (MW)

ÜLKE GÜÇ (MW)
Çin 33 bin 199
Japonya 28 bin 652
ABD 26 bin 645
İspanya 7 bin 903
İtalya 7 bin 845
Hindistan 6 bin 772
Almanya 6 bin 688
İsviçre 6 bin 427
Fransa 5 bin 894
Güney Kore 4 bin 700
Avusturya 4 bin 820
Portekiz 3 bin 547
İngiltere 3 bin 428
Ukrayna 3 bin 173
Rusya 2 bin 196

* Tablo 2015 yılı sayılarına nazaran hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu