Mobil

TSMC ile Apple ortasında dev iştirak

Global çip krizi ile birlikte Tayvanlı TSMC çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Daha verimli üretim teknolojileri sayesinde çok değerli müşterileri bünyesinde barındıran TSMC haliyle yeni üretim sistemlerini üçüncü taraflardan satın alırken öncelikli oluyor. TSMC’nin önceliği ise tek bir firmada. 

Apple ve TSMC aşkı

Dal kaynakları Apple ile TSMC ortasında çok büyük bir paydaşlığın olduğunu belirtiyor. Apple için donanım satışlarının ne kadar kıymetli olduğu herkesin malumu. Hal bu türlü olunca yonga setlerinin üretimi için hiç bir fedakârlıktan çekinmiyor. 

Kaynaklara nazaran TSMC’nin gelirinin yüzde 26’sı Apple’dan geliyor. Geçen yıl 45 milyar dolar civarında gelir elde eden TSMC’nin Apple’dan aldığı ölçü yaklaşık 11 milyara denk geliyor. Öbür taraftan Apple’ın yonga üretimine ne kadar bütçe ayırdığı da ortaya çıkmış oluyor. Elbette bu sayı tam olarak üretim masraflarına karşılık değil. İçerisinde bantları rezerve etmek için ekstradan ödenen primler de mevcut. İkinci olarak MediaTek geliyor ve gelirdeki hissesi yalnızca yüzde 5. AMD, Nvidia üzere müşterilerin hisseli ise gitgide azalıyor. 

Apple fazladan ödediği ölçüler ile 4nm ve hatta 3nm çizgilerini garantilemiş durumda. Yeni jenerasyon Apple A16 ve Apple M2 yonga setleri ile sonrası periyotlar için problem yaşamamak istiyor. Esasen hali hazırda bir çip külfeti mevcut. 

TSMC ödenen bu büyük ölçüler karşılığında yalnızca bant rezerve etmiyor. Örneğin çip krizi nedeniyle müşterilerine yüzde 20 civarında artırım yapan TSMC, kelam konusu Apple olunca artırımı yüzde 3 civarında tuttu. Çünkü Samsung her an bu büyük müşteriyi kapabilmek için fırsat kolluyor. 
Bu hengâme içerisinde sağa sola koşturan bir firma var ki o da Intel.

Bilhassa Arc Alchemist ekran kartlarının üretiminde kaza yaşamak istemeyen firmanın işvereni Pat Gelsinger kısa mühlet evvel TSMC ile bir görüşme yaptı. 2023 yılında TSMC’nin en büyük müşterilerinden birisi olma isteyen Intel ayrıyeten 3nm sürecinde çizgi rezerve etmek istiyor. TSMC yeteri kadar kapasitesini arttıramazsa Intel’in işi biraz sıkıntı üzere. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu