BilimTeknoloji

TOGG Sedan CES 2022’de tanıtıldı: İşte tasarımı

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), katıldığı CES 2022‘de üreteceği ikinci model olan elektrikli C-Sedan’ın son halini görücüye çıkardı. TOGG sedan, 2019’da karşımıza çıkan birinci haline nazaran epey farklı görünüyor.

TOGG Sedan tanıtıldı!

Aslında bu değişimi kısa müddet evvel sızdırılan patent görsellerinde de görmüştük. Ön kısımda birinci olarak aydınlatılmış yeni TOGG logosu göze çarpıyor. Bunun yanı sıra ince LED farların formu de eskiye nazaran biraz değişmiş. TOGG Sedan’ın önündeki en büyük değişim, üst panjura eklenen LED aydınlatmalar olmuş.

Profilden bakıldığında büyük oranda tıpkı görünen elektrikli sedanın C sütunu ve tavan çizgisi değişmiş. Daha evvelki sedan görünüm artık daha çok bir liftback halini almış. Üstelik geri hakikat açılan art kapılar da konsepte farklı bir hava katmış. Geride ise uzunluktan boya uzanan stop kümesi varlığını koruyor ama onların da hali ve grafikleri değişmiş. Ayrıyeten art tamponun tasarımı da birinci prototipe nazaran biraz daha farklı.

TOGG Sedan’ın iç yeri C-SUV ile büyük oranda tıpkı. Konsol kısmında uzunluktan boya uzanan ekranlara yer verilmiş. Şoförün önündeki üç kollu direksiyon ise fütüristik görünümüyle dikkat çekiyor. Mavi ve beyaz renk kombinasyonundan oluşan TOGG Sedan ömür alanı, entegre başlıklara sahip dört kişisel koltuktan oluşuyor.

Teknik ayrıntılar şimdi muhakkak değil fakat TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, daha evvelki amaçlarını yineledi. Bu kapsamda TOGG C-SUV’da 500 km’ye kadar menzil, 200 ve 400 beygir olmak üzere iki farklı güç çıkışı, 4.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ve 30 dakikada yüzde 80 şarj üzere amaçlar var. Bunların kaçının TOGG Sedan için geçerli olduğunu şimdi bilmiyoruz.

TOGG, birinci modeli olan C-SUV’u bu yılın sonunda banttan indirecek ve 2023’ün birinci çeyreğinde satışa sunmuş olacak. Akabinde gözler C-Sedan’a çevrilecek. Bu gördüğümüz tasarım ayrıntılarının ne kadarı üretim versiyonuna aktarılacak bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu