Oyun

Tencent, dev oyun stüdyosunu bünyesine kattı!

Yakın vakitte çıkış yapan Back 4 Blood sayesinde ismini sıkça duyduğumuz Turtle Rock Studios, oyun dalının dev ismi Tencent tarafından satın alındı. Böylelikle Tencent’in bünyesine kattığı güçlü oyun stüdyoları ortasına bir yenisi daha eklendi. Left 4 Dead’in yaratıcısı olan ve Valve ile yakın bağlantılarda olan Turtle Rock’ı bundan sonra yeni bir periyot bekliyor.

Tencent, bilhassa taşınabilir oyun pazarındaki en büyük şirketlerden biri. PUBG Mobile, COD: Mobile üzere devlerin yanı sıra Riot Games’i de elinde bulunduran dev şirket, PC ve konsol tarafındaki işlerini daha da hızlandıracak üzere görünüyor.

Turtle Rock Studios, Tencent tarafından satın alındı

İsmini 2004 yılında Counter-Strike: Source’un geliştiriciliğini yapmasıyla duyuran Turtle Rock’ın Tencent bünyesine geçtiği, bir basın duyurusuyla açıklandı. Açıklamaya nazaran Turtle Rock, Kaliforniya’da mevcut operasyonlarına devam edecek ve bu operasyonlara tıpkı idare liderlik edecek. İlerleyen vakitlerde ise konsol ve PC platformları için kollar sıvandığında bu yatırımın asıl meyvesi alınacak.

Tencent’in bu yıl yaptığı tek yatırım bu değil. Şirket bu yıl Dayz’ın geliştiricisini ve Don’t Starve’ın geliştiricisini satın aldı, bunun dışında Alan Wake ve Control oyunlarının azınlık paylarına de sahip oldu. 2021’de kıymetli yatırımlarda bulunan Tencent gitgide dev bir şirket haline geliyor. Ocak 2018 bilgilerine nazaran 580 milyar dolar piyasa bedelindeki holding, bugünlerde pahasını daha da artırmış olmalı.

Turtle Rock’ın sonraki adımının ne olacağı son derece bilinmeyen olsa da Back 4 Blood’a olan dayanağı kesmiş değiller. Yakın vakitte çıkan ve Game Pass’te olmasıyla Türk oyuncular tarafından da oynanan oyun, karışık tenkitler alsa da hala Turtle Rock’ın gözbebeği pozisyonunda. Oyuna geçtiğimiz hafta büyük bir güncelleme yayınlandı ve bu güncelleme oyunu tekrar açmanız için bile neden olabilir.

Back 4 Blood her ne kadar beklenen etkiyi yaratamamış olsa da Turtle Rock, AAA niteliğindeki oyunuyla ilgilenmeye devam ediyor. Şirketin Tencent bünyesinde gerçekleştireceği faaliyetlerini merakle bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu