Mobil

Apple: Her halde komitemizi alacağız

Apple’ın ekosisteminde yer alan uygulamaların yalnızca kendi ödeme usulünü kullanmasını mecburî kılması pek çok davaya husus oldu. Epic Games ile yaşanan davanın yanında hükümetlerle de gerginlikler mevcut. Son olarak Güney Kore ve Hollanda üçüncü taraf ödeme sistemlerinden yana tercihini kullandı. 

Apple çok kararlı

Bu iki ülke uygulama ekosisteminde üçüncü taraf ödeme sistemlerine müsaade verilmesini kaide koştu. Yani bu Apple’ın denetimi altındaki ödeme formüllerinden aldığı kesintiden yoksun olacağı manasına geliyor. Apple ise tıpkı fikirde değil. 

Apple dayanak sayfalarına nazaran firma ödeme tekniği ne olursa olsun kendi kesintisini yapmayı planlıyor. Bunun için birtakım çalışmalar mevcut. Geliştiriciler ister Apple ister web sitesi ister kendi ödeme araçlarını kullanıcılara sunsun lakin Apple tekrar de kesintisini yapacak. 

Bugüne kadar Apple’ın kendi ödeme yolunu dayatmasının en büyük sebebi olarak kesintileri denetim edebilmesi gösteriliyordu. Görülen o ki bu değişebiliyormuş. Birtakım kaynaklar Apple’ın ödemeleri takip ederek kesintiyi direkt geliştiriciden yapacağını düşünüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu