Donanım

Sunucu tarafında işler berbata gidiyor

Yonga tasarımcılarının en değerli savaş alanı olan sunucu bölümünde global çip krizinin tesirleri ağır bir halde hissediliyor. Merakla beklenen Intel’in yeni Sapphire Rapids işlemcileri gecikirken AMD de fiyat artışına gidiyor. 

Sunucu dünyasına berbat haber

Sunucu pazarında son periyotta adeta parlayan yıldız olan AMD birbiri arkasına yeni ihaleleri kaparken yonga krizinden de kurtulmanın yollarını arıyor. TSMC ile yeni bant muahedeleri için görüşmeler devam ederken hali hazırda dertler da başlamış durumda. 

Bilhassa yonga paketleme tarafından yaşanan kriz, AMD EPYC işlemcilerinin üretimini de zora soktu. Kaynaklar firmaya bağlı olarak yüzde 10-30 ortasında değişen fiyat artışlarından bahsediyor. Büyük bulut müşterilerinin düşük, küçük çaplı müşterilerin ise büyük artışlara maruz kaldığı tabir ediliyor. 

Intel’in Sapphire Rapids yongaları çoklu kart tasarımı üzerinde şekilleniyor ve EMIB iç irtibat teknolojisi ile çok süratli data transferleri sunuyor. 56 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek işlemciler 64GB HBM2 bellek ile 1TB/s bant genişliğine ulaşacak. 

Intel’in Sapphire Rapids tabanlı 7nm Xeon işlemcilerini yaz aylarına hakikat piyasaya sürmesi bekleniyordu. Intel üretim tarafında da savlı olmasına karşın döküm için gerekli bileşenlerin de stok külfetine girmesi en büyük mahzur durumunda. Bu bakımdan hacimli üretim sonbahara kaldı. 

Intel ortada boşluk olmaması ismine Ice Lake tabanlı Xeon işlemcilerin üretimini arttırma kararı aldı. Yaklaşık yüzde 50 civarında artacak üretimin yanı sıra fiyat sabit kalacak. Bu iki atak ile AMD’nin yükselişine karşı bir önlem almış olacak. Tekrar de Pat Gelsinger yeni dizaynlar gelene kadar AMD’nin yükselişine karşı kesin bir kazanım beklemediklerini lisana getiriyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu