Donanım

Altın Çağ Bitti mi: IDC, Monitör Patlamasının Sona Erdiğini Söylüyor

Bir periyot yaşanan monitör satışlarında artış görünüşe nazaran sona ermiş durumda. Analist şirketi Internatiton Veri Corporation’a nazaran (IDC) geçtiğimiz hafta global çapta yaşanan pandeminin başlangıcından bu yana birinci kez PC monitör pazarı yıllık bazda düşüş yaşanmış. 2021’in 3’üncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7.2’lik düşüş görülürken, bu oran, 34.8 milyon civarında ünitenin fabrikalardan çıkışına işaret ediyor.

IDC hususla ilgili olarak hazırladığı raporda, bilhassa gelişmekte olan Asya/Pasifik ülkelerinden güçlü talep gördüklerini söylerken, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki kilit pazarlarda tüketicilerin taleplerinin daha ölçülü olduğunu yazıyor. Şirket buna ait olarak ayrıyeten yükselen fiyatların, arz ve lojistik zorluklarının da bu tabloya sebep olduğunu öne sürüyor.

Öte yandan monitör pazarında işler makûs gitse de yeniden de Dell ve Lenovo için nispeten bir muvaffakiyet kaydedildiğini söylemek mümkün. Bu süreçte Dell, yıllık yüzde 20.6’lık bir büyüme gösterirken, Lenovo da ona yüzde 6.9 oranında mütevazı bir büyüme ile eşlik ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu