Oyun

Spider-Man: No Way Home’un Torrentinden Kripto Madencisi Çıktı!

Yeni bir rapora nazaran siber hatalılar, kripto madenciliği berbat maksatlı yazılımlarını dağıtmak için Marvel serisinin popülaritesinden yararlanmaya çalışıyor. Güvenlik firması ReasonLabs‘tan araştırmacılar, yeni Spider-Man: No Way Home sineması üzere görünen makûs niyetli bir torrent evrakının etrafta dolaştığı konusunda uyardılar. Torrentin indirilmesi, kurbanın aygıtına kripto para madenciliği için kullanılan makus gayeli bir yazılım bulaştırıyor.

Tespit edilmeyi önlemek için makus emelli yazılım, Windows Defender’a istisnalar da ekleyebiliyor.

Data güvenliği açısından nispeten zararsız olmalarına karşın, kripto madenciliği makus hedefli yazılımları, etkilenen bilgisayarın belleğinin büyük bir kısmını emerek performansı kıymetli ölçüde düşürüyor. Ayrıyeten, kurban için yüksek elektrik faturalarına da neden olabiliyorlar.

Araştırmacılar, her vakit olduğu üzere, bilhassa yeni sinemalar, müzikler yahut TV gösterileri üzere ilgi gören içeriklerin torrentlerini maksat alıyorlar. Bu yüzden içerik indirirken insanların çok dikkatli olması ve korsan içeriklere yönelmemesi gerekiyor.

En temel seviyede, kullanıcılar belgeyi çalıştırmadan evvel belge uzantısını her vakit iki defa denetim etmeli. Bir sinema ekseriyetle .mp4 uzantısına sahip olurken, müzik .mp3 belge biçimini kullanmalıdır. Uygulamalar (kötü hedefli yazılımlar dahil) ise ekseriyetle .exe belgeleridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu