Oyun

Sony, Microsoft’a misilleme olarak EA Games’i satın alacak mı?

Bildiğiniz üzere 2022, oyun ve cümbüş tarihinin en büyük satın alımlarından biriyle açılmıştı. Microsoft, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard’ı tam 68 milyar dolar ödeyerek bünyesine katmış ve oyun dünyasında büyük bir infiale sebep olmuştu.

Yalnızca bir günde rakibi Sony’nin piyasadaki paylarını yüzde 15 oranında düşüren bu atak, çok daha büyük gelişmelerin fitilini ateşlemiş olabilir. Ünlü analistler, Sony cephesinin çok yakın vakitte Electronic Arts’ı satın almak için bir atak yapacağı tarafında görüş bildiriyor.

Sony, amacına EA, Take-Two ve Ubisoft’u almış olabilir!

Game Pass abone sayısı 25 milyonu aşan ve son 2 yılda inanılmaz bir yükseliş trendinde olan Microsoft Xbox cephesi, Bethesda satın alımı sonrası, son olarak Activision Blizzard‘ı da bünyesine katarak adeta gövde gösterisi yaptı. Microsoft’un Call of Duty, Overwatch ve Hearthstone üzere birçok ünlü üretimin haklarını eline geçirmesiyle oyun dünyası büyük bir savaşın eşiğine geldi.

Her ne kadar Nintendo’nun kendine has bir kemik kitlesi olsa da, Sony’nin bünyesindeki üretimlerin PC’ye de geliyor olması konsol savaşlarındaki denklemi çok farklı bir pozisyona getirdi. PlayStation sahipleri, konsola has üretimlerin bir bir PC’ye çıkması ve Sony’nin Game Pass gibisi bir abonelik sistemine bir türlü geçmemesiyle önümüzdeki sürece telaşlı gözlerle bakıyor.

Sony’ye yakın kaynaklardan ve analistlerden gelen son bilgiler, ünlü Japon şirketin Microsoft’a misilleme yapmaya hazırlandığını söylüyor. The Hollywood Reporter‘ın görüştüğü ünlü analistler, Sony’nin üç farklı şirketi satın almak için önemli fikirlere sahip olduğunu belirtiyor. Yıllık 38 milyar piyasa kıymeti bulunan EA Games bu şirketlerin başında geliyor. Sony’nin satın almayı düşündüğü başka şirketlerse Fransız oyun devi Ubisoft ve Rockstar Games’in de sahibi olan Take-Two…

Elbete bu üç şirketten FIFA serisi ve sahip olduğu başka pahalı üretimlerle EA çok daha ön plana çıksa da NBA 2K22 ve GTA üzere her sene adeta para basan üretimleriyle Take-Two da epey güçlü bir aday… Analistler, Sony’nin satın alma gayeleri ortasında en alt sırada ise Ubisoft’un olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Tüm oyun dünyası şu an Sony’nin yeni atılımını bekliyor. Büyük bir sürpriz olmazsa Sony cephesinden birinci etapta Game Pass’e misal bir aylık abonelik sistemi duyurusu gelecek. Bunu rastgele bir satın alımın takip edip etmeyeceğini bir arada göreceğiz. Sizler de görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu