Mobil

Şarjdaki telefon obezite ve diyabete neden olabilir

Son yıllarda büyük bir süratle artan hastalıklar, kimi vakit teknoloji kaynaklı olabiliyor. Uzmanlar yıllardır teknolojik aletlerin gerçek kullanılması için tavsiyeler verirken, birçok akıllı telefon kullanıcısı sadece SAR bedelleri ile telefonunu sağlıklı olup olmadığına karar kılıyor. Bir vakitler replika telefonlar için söylenen yüksek SAR bedelleri bilhassa ülkemizde bu mevzuda daha şuurlu insanların yer almasını sağlasa da, uzmanlar ihtarları farklı alanlar aracılığı ile yineliyor.

Yapılan araştırmaya nazaran başta cep telefonları olmak üzere çabucak hemen tüm teknolojik eserler bilhassa uyurken ve şarj halindeyken yüksek radyasyonlar yayıyor. Yayılan elektromanyetik radyasyon ise bireyde obezite ve diyabet rahatsızlıklarına ön ayak oynuyor.

Uyurken telefonunuzu yakınınızda şarj etmeyin

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya nazaran cep telefonları çalışır durumundayken 2,3 miligauss elektromanyetik radyasyon yaymakta. Yani telefon şarjda değilken ve faal bir halde kullanılırken 2,3 miligauss radyasyona maruz kalıyoruz. Fakat şarjda olan bir telefon dışarıya yaklaşık 3,4 miligauss elektromanyetik radyasyon yayıyor. Bu bedeller aygıttan uzaklaşıp yakınlaştıkça değişirken, şarjda yaşanan bu yükselişin sıhhat için daha tehlikeli olduğu söyleniyor.

Ayrıyeten telefon yalnızca açık bir biçimde yanınızda bulunduğunda elektromanyetik radyasyon yaymaya devam ediyor. 5 santimetrelik aralıkta 1 miligauss, 10 santimetrelik arada 0,5 miligauss ve 15 santimetre aralıkta 0,3 miligauss elektromanyetik radyasyon bedenle temas ediyor.

Uyurken şarj edilen telefon metabolizmayı bozuyor

Uzmanlar gece yatmadan evvel telefonunuzu kapatmanızı ve odadaki tüm elektronik aletlerin fişini çekmenizi tavsiye ediyor. Bunu yapamayan şahısların telefonları yattıkları odada bulundurmamaları gerektiği söylenirken, aksi durumlarda hastalıklara davetiye çıkabileceği belirtiliyor. İngiliz bilim insanları, uyurken şarj edilen telefon ve tabletlerin bedendeki melatonin salgısını etkilediğini ve metabolizmanın istikrarsızlaşmasına neden olduğunu açıkladı. Bu durumun obezite ve diyabet üzere hastalıkları doğurabileceği de çalışmaya değerli bir not olarak eklendi.

Pekala siz telefonunuzu uyurken yanınızda şarj ediyor musunuz? Bu alışkanlıktan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu